ÖZEL | Semih Şentürk: Fenerbahçe benim her şeyim! Arda Güler’in sırrını anlattı

Yedek kulübesinden gelerek attığı kritik goller nedeniyle “Nöbetçi Golcü” lakabıyla anılan Semih Şentürk, birebir vakitte ikisi Türkiye Kupası, biri Süper Lig olmak üzere toplam üç sefer ‘gol kralı’ unvanını aldı. Skorer TV’ye dobra dobra açıklamalarda bulunan Şentürk, sarı-lacivertli kulüpte teknik yöneticilik yapmayı hedeflediğini vurguladı.  

‘BİRİKİMLERİMİ AKTARIYORUM’

Futbol mesleğini noktaladıktan sonra yaptıklarını anlatan 39 yaşındaki futbol adamı, “Şu an altyapıdayım, 1.5 sene oldu. Birinci evvel U19’da kişisel olarak forvet antrenörüydüm. Artık U16 ve kadro takımıyla devam ediyorum ve bütün altyapıdaki, 9 yaştan 19 yaşa kadar bütün forvetlerle ilgileniyorum. Onlara haftada en az iki üç gün değişe değişe kişisel idman yaptırıyorum. Birikimlerimi aktarıyorum diyelim. Çocuklar da çok keyifli oluyor. Ben de geliştiklerini gördüğümde çok keyifli oluyorum” dedi.

‘İNŞALLAH DAHA ÇOK ARDA GÜLER’LER VERİP DAHA ÇOK MEMNUN OLMAK İSTİYORUZ’

Fenerbahçe’nin altyapı sisteminin işleyişini anlatan Şentürk,” Benim çabucak hemen 1.5-2 sene olacak altyapıya başlayalı. Ben de altyapıdan çıktığım için o vakitleri biliyorum. 1999-2000 yıllarında bende burada bu odalarda kalmıştım. O yüzden buranın ne kadar çok geliştiğini şu an görebiliyorum ve benden sonra Arda Güler A Ulusal Kadro’ya kadar seçildi. Buradan ona muvaffakiyetler diliyorum, tebrik ediyorum. En az beni 100 kişi aramıştır, hocam şunu göndereyim, bu türlü bir oyuncu var diye. Toplumsal medya iletilerime bakamıyorum bile. O yüzden çok gelişme oldu. Başta burada koordinatörümüz Tahir hoca olmak üzere bütün hocalar ile birlikte hoş işler yaptığımızı düşünüyorum. İnşallah A ekibe daha çok Arda Güler’ler verip daha çok memnun olmak istiyoruz” açıklamasını yaptı.

‘ALTYAPIMIZA ÂLÂ FUTBOLCULAR KAZANDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ’

İlk olarak 24 Eylül’de U10 kadrolarının iştirakiyle başlayan Semih Şentürk Turnuvası hakkında konuşan Şentürk, şu sözleri kullandı: “Çok keyifli oldum. Başta yöneticimiz Özgür Bey, Tahir Hocamız onlar başta olmak üzere buradan teşekkür ediyorum. Zira benim birinci transfer olduğum yerde Fikirtepe Tesisleri’nde orada ikamet ettiğim yerde tekrar 22-23 sene sonra benim adıma düzenlenen turnuva. Natürel ki benim adıma duygusal olarak hoş anlar yaşadık. Çok verimli geçti. Tahminen onların içinden altyapımıza büyük ihtimalle 8-10 tane oyuncu aldık, transfer ettik. O yüzden verimli geçti. İnşallah tekrarlanır bu türlü turnuvalar. Bu türlü böyle altyapımıza düzgün futbolcular kazandırmaya çalışıyoruz” biçiminde konuştu.

‘BURAYA GENÇ SEMİH OLARAK GELDİM, GENÇ SEMİH HOCA OLARAK DEVAM EDİYORUM’

Altyapıdaki genç oyuncular ile kurulan bağlantısı anlatan Şentürk,” İzmir’de küçük yaşta amatör ekipten buraya geldiğimde 15 yaşındaydım. Çalıştırdığım gruptaki çocuklara bütün birikimlerimi anlatıyorum. İrtibat dediğim üzere antrenörlükte çok kıymetli ve ben bunu gözlemliyorum ve yapmaya çalışıyorum. Tüm birikimlerimi anlatmaya çalışıyorum ve onlarda çok keyifli oluyorlar. Ben forvet oyuncusu olduğum için, hamle oyuncularının gelip bana ‘Hocam şurada nasıl vurmam lazım, nasıl yapmam lazım’ diye soruyorlar ve onlarla bir whatsapp kümesi kurdum. Oradan eski attığım golleri atıyorum. Buraya ‘Genç Semih’ olarak geldim, ‘Genç Semih Hoca’ olarak da devam ediyorum. İnşallah Genç Semih’ler kazandırırız” dedi.

‘İNANIYORUM İÇLERİNDEN BİRKAÇ ADEDİNİN A EKİBE ÇIKACAĞINI’

Altyapıda çok değerli futbolcuların yetiştiğini söyleyen Şentürk, “Burada isim vermek hakikat olmaz, fakat sonuçta çalıştığım, gözlemlediğim çok oyuncu var. Bizim kadro olsun, bir üst küme olsun, ufak yaş kümesi olsun doğal onlar muhakkak etmez. Ancak şu an 15-16-17 yaşlarındaki çocuklar kendilerini aşikâr ediyor. Bizim ekip zati geçen sene altyapıda tek şampiyon olan gruptu. O yüzden çok potansiyelli bir grup. A ekibimize çok oyuncu verebileceğimize inanıyorum. Değerli olan onların gelişimi ve inanmaları. O yüzden biz dışarıdan ruhsal takviyesi veriyoruz. İçlerinden birkaç adedinin A gruba çıkacağını düşünüyorum” tabirlerini kullandı.

‘BENCE ARDA’NIN AVRUPA’DA OYNAYACAĞINA GÖNÜLDEN İNANIYORUM’

Altyapıdan sonra A ekibe seçilen ve son olarak A Ulusal Grup’ya çağrılan Arda Güler hakkında konuşan Şentürk, “Arda ile ben birinci burada antrenörlüğe başladığım vakit pandemi periyoduydu. 2 seneye yakın oldu. O vakit olağan ki çok fazla oyuncumuz yoktu. İstanbul’da kalan oyuncularla idmana çıkıyorduk ve ben onlara katıldım. Ferdi olarak forvet antrenörüydüm. Arda’ya da bakıyordum, çok yetenekliydi esasen. Ancak Arda’da şu var, çok istiyordu. Tahminen benden sonra A Grup’ta bu türlü gündem olacak oyuncu olmuştur. Çok hatırlamıyorum. Arda muhakkak ediyordu, istiyordu. Sonra U19 maçları başladı. Her antrenmandan sonra hocam işte ‘Bireysel çalışalım, frikik atalım’ diyordu. Daima çalıştık, ondan sonra kişisel özel çalışmalarla üstüne koydu. U19 finallerinde büyük muvaffakiyet gösterdi. Zira Arda onlardan küçüktü. Arda 2002 doğumlularla oynuyordu. 2005’li ve onlardan 3 yaş küçüktü. Kimileri 4 yaş, 2000 doğumlular da oynuyordu. Fakat orada hiç sırıtmadı ve bütün maçlarda çok düzgün oynadı. Arda hak ettiği yerde. İnşallah sakatlık geçirmeden üzerine daha çok koyar. Ben Arda’nın ilerleyen yıllarda Avrupa’da oynayacağını gönülden inanıyorum” dedi.

‘HEP DİYORDUM BİR GÜN BEN BURADA OYNAYACAM DİYE’

Fenerbahçe Futbol Akademisi’nin Antrenörü olarak misyon yapan Şentürk, akademinin gelecekteki projelerini ve planlarını şu sözler ile anlattı: “Maçlar başladı. Şu an 5’inci maçlarımızı oynadık. Bu türlü turnuvalar oluyor. Göze çarpan oyuncularımızı takımımıza katıyoruz. Can Bartu Turnuvası var. Buraya büyük kulüpler geliyor. Atletico Madrid, Juventus ve Inter üzere. Sonuçta biz ülkemizi yurt dışında tanıtma fırsatı da oluyor. Sonuçta kıymetli kulüpler gelecek. Ben her vakit çocuklara “Şu statta oynanmak istiyor musunuz? Maksat koyun kendinize” diyorum. Çok da hoş yerde tesislerimiz. 1 numaralı odada kalıyordum. Daima ‘Bir gün ben burada oynayacağım’ diye. Çocukların bir gayesi olması lazım. O yüzden gelecek ile ilgili her şeyi çocuklara veriyoruz. Final onlarda. Çok isterlerse, çok çalışırlarsa illaki bir yerlerden ekmek kazanıyorlar.” 

‘BATSHUAYI, JESUS’UN İSTEDİĞİ BİR FORVET’

Fenerbahçe’nin yeni transferi olan, oyuna sonradan girip maçın mukadderatını değiştiren Michy Batshuayi hakkında konuşan Şentürk,”23 numaranın bir sırrı var galiba. Çok değerli bir transfer. Geçen sene Beşiktaş’ta çok kaçırmasına karşın beğeniyordum. Hareketli ve kuvvetli oyuncu. Sonuçta Belçika Ulusal Kadrosu’nun şu an Dünya Kupası’nda takımında yer alan bir oyuncu. Hocanın da istediği bir forvet olduğunu düşünüyorum. Fenerbahçe’nin bu sene hamle sınırı çok yeterli. Batshuayi olsun, Valencia olsun, Joao Pedro olsun. Joshua King ve Serdar Dursun da var. Son birkaç yıldır atak çizgisi yoktu. Hocanın elinde çok alternatif var. Bu taraftan çok şanslı diye düşünüyorum” yorumunu yaptı.

‘HOCA TAM BİZİM GRUBUN HOCASI GİBİ’

Fenerbahçe’nin teknik yöneticisi Jorge Jesus’u hayranlık ile izlediğini belirten Şentürk, “Çok hareketli, agresif. Bazen yedek oyunculara bile bağırıyor, çağırıyor. Bizde gözlemliyoruz. İnşallah bizde ilerde o denli bir hoca olmayı nasip eder Allah. Doğal ki onlardan bir şeyler alıyoruz. Maça gittiğimiz vakit yalnızca maçı izlemiyoruz, hocaları da izliyoruz. Tahminen bende orada, o statta teknik sorumlu olmak istiyorum olağan ki, hedeflerim var ve inşallah gerçekleşir. O yüzden hoca tam bizim ekibin hocası üzere. İnşallah yolun sonu şampiyonlukla biter.” dedi.

‘BENİM İÇİN HER ŞEYİM’

Fenerbahçe’nin Semih Şentürk için neler tabir ettiğini şu tabirler ile açıkladı: “Ömrüm burada geçti. Buraya geldiğimde 15 yaşındaydım, şu an 39 yaşındayım. Tahminen bu 24 yılın çabucak hemen 4-5 yılında ayrılık oldu. 20 yılımı vermişim bu kulübe altyapı dahil. Benim için her şeyim. Benim ailem üzere, sonuçta çocukluğum burada geçti. İzmir’den geldiğim vakit çok küçüktüm ve okul çağındaydım. Ailem neyse Fenerbahçe’de o. Birlikte büyüdük ve şu an birlikte yaşlanıyoruz. “ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir