Pakistan’da İmran Han’dan erken seçim hamlesi

Ulusal basındaki haberlere nazaran, Han’ın müttefiki Pencap Başbakanı Pervez İlahi’nin gönderdiği fesih kararı, ortadan geçen 48 saate karşın Pencap Valisi Balighur Rahman tarafından imzalanmadı.

Yasalara nazaran, 48 saatte imzalanmayan kararın akabinde Meclis tabiatıyla feshedilmiş oldu.

Meclisin feshedilmesinin akabinde süreksiz hükümet kurulacak ve 90 gün içinde Pencap’ta yeni seçimlere gidilecek.

GEÇİCİ HÜKÜMETİN KURULMASIYLA İLGİLİ MEKTUP GÖNDERİLDİ

Pencap Valisi Rahman, Başbakan Şahbaz Şerif’in oğlu ve Pencap Meclisindeki ana muhalefet lideri Hamza Şerif’e ve eski Pencap Başbakanı Pervez İlahi’ye süreksiz hükümetin kurulmasıyla ilgili mektup gönderdi.

Hayber Pahtunhva Başbakanı Mahmud Han da eyalet Meclisinin bugün feshedileceğini açıkladı.

Eski Başbakan Han’ın liderliğini yaptığı Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI), 12 Ocak’ta Pencap ve Hayber Pahtunhva eyalet meclislerinin feshedileceğini duyurmuştu.

PTI Lider Yardımcısı Çaudri Favad Hüseyin, meclislerin feshedilmesinin akabinde Pencap ve Hayber Pahtunhva eyaletlerinde 90 gün içinde seçim yapılacağını vurgulayarak, “Yaklaşık ülkenin yüzde 60’ı seçime gidiyor. Bu sebeple federal hükümetin inatçı davranmayı bırakması, seçim çerçevesi belirlemesi ve seçimlere gitmesi gerektiğine inanıyoruz.” sözlerini kullanmıştı.

İKİ EYALETİN NÜFUSU 150 MİLYONUN ÜZERİNDE

İmran Han’ın liderliğini yaptığı PTI, Hayber Pahtunhva’da iktidarda bulunuyor ve Pencap’ta da Meclis feshedilmeden evvel iktidardaydı. Hayber Pahtunhva eyaletinin 2017 datalarına nazaran, nüfusu 35,5 milyon. Bununla birlikte eyaletin nüfusunun 2022 prestijiyle yaklaşık 40 milyon olduğu iddia ediliyor.

Ülkenin en kalabalık eyaleti Pencap’ın nüfusunun 110 milyonun üzerinde olduğu biliniyor.

Dünya Bankası bilgilerine nazaran, Pakistan’ın nüfusu 225 milyon civarında iddia ediliyor.

Meclislerin feshedilmesinin akabinde 90 günde bu eyaletlerde yeni seçimlerin yapılması gerekiyor.

Nüfusu 150 milyonu aşan bu iki eyalette yapılacak seçimler, ülkenin yarısından fazlasının seçime gitmesi manasını taşıyor.

Uzmanlar, bu iki eyalette yapılacak seçimlerde İmran Han’ın sandalye sayısını artıracağına ve hükümete erken genel seçimleri ilan etme konusunda baskı oluşturabileceğine inandığını belirtiyor.

İMRAN HAN HÜKÜMETİ DÜŞMÜŞTÜ

Pakistan’da parlamentoda, 10 Nisan 2022’de yapılan inanç oylamasında 174 “hayır” oyuyla İmran Han hükümeti düşmüştü.

Ülkede, 3 devir başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan 2022’de Mecliste düzenlenen seçimde 174 oyla salt çoğunluğun takviyesini alarak başbakan seçilmişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir