Paylan: Erdoğan Demirtaş ile beni hapishanede dinlemiş

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan Flash TV’de yayınlanan Başkentte Gündem yayınına konuk oldu. Programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na aitmiş üzere montajlı bir görüntüyü gerçekmiş üzere anlatması üzerine değerlendirmeler yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim sonuçlarına hürmet göstermesi gerektiğini belirten HDP’li Paylan, bir ay evvel HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi’nde ziyaret ettiğini anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cezaevinde kendini dinlediğini belirten Paylan şunları söyledi:

“Sayın Demirtaş’la saatlerce ülkenin geleceğini konuştuk. ‘Nereye gidersen benim selamımı götür’ dedi. Ben de 50’ye yakın meydanda konuştum Selahattin Demirtaş’ın selamını götürdüm. O konuşma cezaevinde yaptığımız açık bir konuşma. Türkiye’nin en saygın siyasetçilerinden birisi ve bir milletvekili konuştuk, açık görüş yaptık. Bu konuşmayı Tayyip Erdoğan dinlemiş biliyor musunuz? Görüşme odamızın içine ses mikrofonu koymuş ve bunu ifşa etti. Bana nefret söylemi kullanarak, ‘Garo bilmem nesi’ var diyerek, devamını söylemeyeyim RTÜK size ceza müellif. ‘Selahattin Demirtaş’la görüşmüş’ dedi. Büsbütün palavra tabirler, dinleyen de manipüle ediyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Türkiye’nin bir milletvekiliyle Türkiye’nin daha ceza almamış siyasetçisini dinliyor. Dinlemek hata birde meydanlarda ifşa ediyor.”

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Paylan’ın işaret ettiği konuşmayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 30 Nisan’da Ankara’da gerçekleştirdiği büyük mitingde yapmıştı. Paylan’a hakaret eden Erdoğan şunları kaydetmişti:

“Yine tıpkı tarafta bölücü emellerini gerçekleştirmek için, artık birinci asrını geride bırakmaya hazırlandığımız Cumhuriyetimizle hesaplaşmak için yanıp tutuşanlar var. Gelin bize o denli bir kelam verin ki artık bunların rastgele bir umudu kalmasın. Diyarbakır’da Yasin Börü’leri şehit eden namussuzlar bunlar değil mi? Benim Kürt kardeşlerimi sokağa döküp, 51 tane Kürt kardeşimizin vefatına sebep olan bunlar değil mi? Yeniden bunlar ne diyor? ‘Selo’yu çıkaracağız.’ Geçen gün bir bozuntu var Garo diye. O Garo bozuntusu gitmiş ziyaret etmiş, demiş ki ‘Şimdi nasıl olsa çıkacağım, çıktıktan sonra Öcalan’ı ziyaret edeceğim ve ziyaretimle birlikte de ondan bu vazifesi devralacağım.’ Düşünün, artık oradan Öcalan çıkacak, vazifesi buna verecek. Öyleyse çok çalışacağız. Yani biz bu türlü bir vazifede olduğumuz sürece ne Selo çıkabilir ne de affedersiniz o evlat, yavru katili çıkabilir, çıkamaz. Cezasını çekecek.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir