Pentagon’a dikkat çeken soru: ABD S-400 için neden Hindistan’a yaptırım uygulamıyor?

Hindistan Başbakanı Modi, ABD Başkanı Joe Biden’ın davetlisi olarak 21-24 Haziran tarihlerinde ABD’yi ziyaret ediyor.

Ziyaret öncesi Pentagon’un Basın Sekreteri Yardımcısı Sabrina Singh düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtladı.

Bir muhabir Singh’e, “”ABD Türkiye’ye S-400 alımı yüzünden yaptırım uygularken Hindistan’a neden yaptırım uygulanmıyor. İki ülke ortasında bu fark neden” sorusunu yöneltti.

Singh, muhabirin sorusunu “Burada iki başka durum kelam konusu” diye yanıtladı.

“Dünyanın dört bir yanındaki müttefiklerimizi ve ortaklarımızı her vakit Rusya ile ilgili yaptırım uygulamaya teşvik etmeye devam edeceğiz. Bu, Türkiye, Hindistan ve başkalarıyla yinelemeye devam ettiğimiz bir şey. Bence çok farklı iki durum var ve Hindistan kelam konusu olduğunda, onların ekipmanları entegre etme ve çeşitlendirme yeteneklerine güveniyoruz.”

Hindistan yaptırım ihtarına karşın Rusya ile mutabakat imzalamıştı

Hindistan, Donald Trump idaresinin ABD yaptırımlarına yol açabileceği istikametindeki ihtarına karşın, Ekim 2018’de Rusya ile beş adet S-400 hava savunma füze sistemi satın almak için 5 milyar ABD doları pahasında bir mutabakat imzaladı.

S-400, Rusya’nın en gelişmiş uzun menzilli karadan havaya füze savunma sistemi olarak biliniyor.

Rusya, füze sistemlerinin birinci kısmını Aralık 2021’de teslim etmeye başladı ve Hindistan, kuzey kısmında Çin ile hududunun kimi kısımlarını ve Pakistan sonunu kapsayacak halde konuşlandırıldı.

Bu yılın Şubat ayında Rusya, her iki tarafın da kontrata bağlı kalması nedeniyle S-400 Triumf karadan havaya füze sistemlerinin üçüncü kısmının tedarikini yakında tamamlayacağını söyledi.

Rusya, Hindistan’ın en değerli askeri donanım tedarikçisi.

İki ülke, Moskova’ya yönelik Batı yaptırımları ışığında ortalarında ne tıp ödeme sistemlerinin çalışabileceği konusunda tartışmalar yürütüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir