Ressam Mihri’nin izindeki yolculuk Antalya Film Festivali’nde!

Türkiye’nin birinci bayan ressamlarından Mihri Rasim’in hayatını ve milletlerarası ressamlık mesleğini husus alan filmin yönetmeni Berna Gençalp, Mihri’nin izini, ressamın hayatını geçirdiği İstanbul, Roma, Paris ve New York kentlerinde sürüyor. Osmanlı İstanbul’unda dünyaya gelen Mihri ile ilgili yapılan son araştırmalar sayesinde sanatkarın hayatını gölgeleyen rivayetlerin yerini somut gerçekler alıyor.

Filmde araştırmacıların ortaya çıkardıkları Türkçe, Eski Türkçe, İngilizce, İtalyanca, Fransızca dokümanlar, özel ve kurumsal koleksiyonlardan alınan çok sayıda eser görseli, fotoğraflar ve gazete kupürleri kullanıldı.

Görüntü Yönetmeni Beğenilen Koyuncu ve çeşitli kentlerden kamerasıyla dayanak veren bir çok sinemacı Beyazıd Kütüphanesi’nden New York Public Library’e, Paris’teki Beux Arts’tan bugünkü Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi’ne, Boğaz’daki Aşiyan Müzesi’nden İtalya’da Gardone Riviera’da bulunan Vittoriale Müzesi’ne dek pek çok etkileyici yeri belgesel için görüntülediler.

New York’ta yaşayan Yunan müzisyen Eleni Lomvardou, Atina’daki müzisyen takımıyla pandemi koşullarında uzaktan çalışmak zorunda kaldı. Sinemanın kurgusu Fırat Terzioğlu, animasyon direktörlüğü Berat Birinci tarafından gerçekleştirildi. Karışık teknikle üretilen animasyon kısımlarında ödüllü oyuncu Feride Çetin, Ressam Mihri’yi canlandırıyor. Deniz Türkali ve Ece Dizdar da konuk oyuncu olarak belgeselde yer alıyor.

Ece Dizdar, Deniz Türkali ve Berna Gençalp

Sınırlı imkanlarla, imali uzun yıllara yayılarak gerçekleştirilen belgesel, TC Kültür Bakanlığı Sinema Destek Fonu, Antalya Sinema Forum, ABD Ankara Büyükelçiliği, Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi, The American Turkish Society Moon&Stars Project, Postbıyık, Filmarka, Kaca Group tarafından desteklendi.

Çok sayıda değerli isimle yapılan lakin sinemada geniş olarak yer verilemeyen söyleşiler, sinemanın youtube kanalından izlenebilecek. Bu kanala ve sinemaya dair haberler toplumsal medya hesaplarından takip edilebilir.

Berna Gençalp

KİM MİHRİ SİNOPSİS

Kim Mihri belgeseli ressam Mihri’nin bilinmeyen kıssasını anlatır. Direktör Berna Gençalp, Mihri’nin 19. yüzyılın sonunda, Osmanlı İstanbul’unda başlayıp Roma, Paris ve New York’a uzanan hayatını ortaya çıkarmak üzere, “Kim Mihri” sorusuyla yola koyulur… İmgesi, yapıtları ve hayat öyküsü yıllarca karanlıkta kalmış olan Mihri, İstanbul’da açılan stantla ortamıza geri döner.

Filmde arşiv dokümanları ve gerçek manzaraların yanı sıra animasyon kullanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir