RTÜK, Halk TV Hakkında İnceleme Başlattı

Halk TV’nin ‘provokatif yayınlar yaptığını’ öne süren RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, ‘Halk TV’nin yapmış olduğu provokatif yayınlar kabul edilemez. Gerekli inceleme başlatılmıştır’ dedi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Lideri Ebubekir Şahin, Halk TV’nin “provokatif yayınlar yaptığını” öne sürerek “Halk TV’nin yapmış olduğu provokatif yayınlar kabul edilemez. Gerekli inceleme başlatılmıştır” dedi.

Twitter hesabından açıklama yapan Ebubekir Şahin, ‘Seçimler yaklaşırken medyanın dikkat etmesi gereken kurallar belirliyken Halk TV’nin yapmış olduğu provokatif yayınlar kabul edilemez. Ülkemizin sömürgeci olduğu argüman edilemez, silahlı terör örgütüne üye olmaktan hükümlü bulunan biri övülemez. Gerekli inceleme başlatılmıştır’ tabirlerini kullandı.

Halk TV’de, dün akşam Seda Selek’in sunduğu “Perdenin Önü Arkası” programına katılan Holloway Londra Üniversitesi öğretim üyesi Mashuq Kurt, AK Parti’nin Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) ile ittifak kurmak istemesini değerlendirmişti.

Kurt, ‘Devletin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin değil Osmanlı’nın dahi, Kürtlere yönelik siyasetinde daima benzeri bir şey var. Bir biçimde ikilik dediğimiz bir eksende oluşan, menfaat kümelerinden daha zayıf olanın daha güçlü olana karşı destekleme. Sömürgeci güçler de Afrika’da, Asya’da ve gibisi yerlerde yaptılar. Son analizde şunu söyleyebilirim: AK Parti, Kürt trenini kaçırdı, geçmiş olsun’ demişti.

‘Kürt treninin hangi evrede kaçırdı?’ sorusu üzerine Kurt, ‘2016’da Kürtlerin mahallelerini, kasabalarını, kentlerini ve konutlarını başlarına yıkarken kaçırdı. Daha ne olsun’ karşılığını vermişti.

Halk TV programcısı Serhan Asker, bu sabah Maraş merkezli sarsıntılar ve selden etkilenen Adıyaman’dan yaptığı canlı yayında, Edirne F Tipi Cezaevi’nde bulunan eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş’ın son öykü kitabı “Dad”dan bahsetti.

Kitabı keyifle okuduğunu söyleyen Asker, ‘Selahattin Demirtaş cezaevinde beşinci kitabını yazdı herhalde. Üretim, üretim, üretim… Yazıyor Selahattin Demirtaş. Bize gönderdiği ‘Dad’ öykü kitabı, büyük bir keyifle okudum ben. Teşekkür ediyoruz bu inceliği düşündüğü için Sayın Selahattin Demirtaş’a. Aynı vakitte cezaevinde tutuklu bulunan özgürlük çabası veren herkesi de buradan kucaklıyoruz. Zelzele bölgesinden bütün halkımızın selamlarını, cezaevinde özgürlüğünü arayan tutuklulara, mahkumlara gönderiyoruz’ diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir