Satürn’ün uydularından Enceladus’ta fosfor bulundu: Dünya dışında yaşam için en ideal yer olabilir

The New York Times’ın haberine nazaran, Berlin Free Üniversitesinden gezegen bilimci Frank Postberg tarafından yürütülen araştırmada Enceladus’ta hayat için gereken son element keşfedildi.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Satürn keşif aracı Cassini’nin 2017’de topladığı datalara dayanan araştırma, buzla kaplı uydunun altındaki kayalık yerde yer alan okyanusta fosfatın varlığını tespit etti. Fosfat bileşiğindeki fosfor elementi, DNA’nın yapısında bulunuyor.

Uyduda geçmişte de karbon, hidrojen, nitrojen, oksijen ve kükürt bulunmuştu.

Dünya dışında ömür için en ülkü yer olabilir

Fosforun bulunmasıyla Enceladus’un hayat için gerekli tüm elementlere sahip bulunması, uydunun Dünya dışında ömür için “en ideal” yer olma mümkünlüğünü arttırdı.

Daha evvelki araştırmalar, fosforun Dünya dışı okyanuslarda az bulunduğu için güneş sisteminin yahut galaksinin diğer yerlerinde hayatın olamayacağını öne sürüyordu.

Postberg, kelam konusu keşfin, fosfat bakımından varlıklı Jüpiter’in uydusu Europa yahut cüce gezegen Plüton üzere yer altı okyanusuna sahip güneş sistemi dışındaki uydu ve gezegenlerde potansiyel ömrün işareti olabileceğini söyledi.

Araştırmada Enceladus’un insanlık için potansiyel konut sahibi olup olamayacağını anlamak gayesiyle daha büyük bir data örneğinin tahlil edilmesinin gerektiği vurgulandı.

Fosfor, neden kıymetli?

Fosfor, insan kemikleri ve dişlerinin yüzdesinin birçoklarını oluşturan kozmostaki en ender biyo-esansiyel bileşen.

Aynı vakitte hücrenin ana güç ünitesi ATP’nin bileşeni olan fosfor, protein üretiminde vazife alıyor.

Bitkilerin gelişimi için uygun ölçülerde bulunması gerekli besin hususlarının ortasında karbon ve azotla birlikte fosfor da yer alıyor.

Araştırmanın sonuçları “Nature” isimli bilim mecmuasında yayımlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir