Sincan Cezaevi’nde ölen 85 yaşındaki emekli Korgeneral Vural Avar’ın son sözleri “Aklanmak istiyorum” olmuş

28 Şubat davasında müebbet mahpus cezasına çarptırılan ve Sincan Cezaevi’nde hayatını kaybeden Korgeneral Vural Avar‘ın son kelamı “Aklanmak istiyorum” olduğu belirtildi. Korgeneral Avar’ın kendisini cezaevinde ölmeden evvel en son gören CHP’li milletvekillerine, “Meşrulaştırılmış kötülük yüzünden tutukluyuz” dediği öğrenildi.

Korgeneral Vural Avar’ı en son CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ile CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç ziyaret etti. Sözcü’de yer alan habere nazaran, CHP Cezaevi Komitesi üyesi vekillerin görüştüğünde demans hastalığı yeni başlayan Avar, “Buradan yaşlılıktan, hastalıktan değil FETÖ’cülerin kurduğu kumpas davasından beraat ederek çıkmak isterim” demiş; şunları kaydetmiş:

“Benim eşim de subay, ikimiz de ülkemize tam vakitli hizmet edebilmek için çocuk yapmadık. Daima alanda çalıştık. Yan yana olacağımız bir emeklilik yaşayacağız derken bunlar başımıza geldi. Kabul edemiyoruz. Hala çok aşığım eşime. Onunla farklı kalmak ve onun üzülmesini istemiyorum. Yaşımdan ya da hastalıklarımdan ötürü değil, hiçbir cürmümüz olmadığından, tam bir kumpas davası yüzünden haklarımız elimizden alındığı için çıkmak istiyoruz buradan.”

Hakverdi ise ziyaretle ilgili “O devir paşaların hepsini ziyaret etmiştik. Arkadaşlarının isimlerini hatırlayamayanlar, tek başına yemek yiyemeyenler vardı” dedi. Hakverdi kelamlarına şöyle devam etti:

“Geçen süreçte hayatını kaybedenler ya da tahliye edilenler oldu. İktidar öç almak için bu insanları orada tutuyor. Devlet öç almaz. Hukuken bu yaşlarda bu türlü sıhhat sorunu olanları kesinlikle son vakitlerini aileleri ile geçirmesine müsaade verilir. Bu şartlarda tahliye edilmeleri gerekirdi. Tahliye edilmelerine karar verebilecek sistemler iktidardan çekindiği için gerçek raporları veremiyorlar.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir