Sofralık zeytinde hedef 130 bin ton ihracat

Yaklaşık 14 milyon zeytin ağacı varlığıyla Türkiye’nin sofralık zeytin üretim merkezlerinden Manisa’nın Akhisar ilçesinde hasat başladı.

Bölgeye has erkenci tıp “domat” ve “uslu” çeşitlerinin toplandığı hasatta, ağaç başına randımanın geçen seneye nazaran daha uygun olduğu gözleniyor.

Akhisar Ziraat Odası bilgilerine nazaran Türkiye’nin yeşil zeytin üretiminin yüzde 70’inin, siyah zeytin üretiminin yüzde 35’inin yapıldığı ilçede, bu yıl sofralık ve yağlık olmak üzere toplam 350 bin tona yakın zeytin rekoltesi bekleniyor.

EZZİB Yönetim Kurulu Üyesi Bakan, ağaçlarda verimin yüksek olmasının umutları artırdığını belirtti.

İhracatçılar olarak geçen yılı güzel bir performansla kapattıklarını söz eden Bakan, bu yıl da optimist olduklarını vurguladı.

Bakan, şunları kaydetti:

“Bu sene hasat uygun, mahsul de yeterli gözüküyor. İnşallah daha verimli bir sene geçireceğiz. Bu noktada bütün işletmelerimiz epey gayretliler. Yurt içi ve yurt dışı fuarlarda ilgi epeyce yeterli durumda. Stantlarımıza ağır iştirak ve ziyaretçi var, irtibatlar düzgün durumda. Son olarak Paris’teki Milletlerarası Besin Fuarı’nda da bunu gördük. Geçen dönem 110 bin ton civarında bir ihracat gerçekleşti. Bu bir rekordu, bu dönem bu rekorun da kırılacağı kanaatindeyim. Tekrar yüzde 25-30’luk bir artışı bu sene yakalamamız mümkün. Ölçü bazında 130-140 bin tonları yakalarız. Komşu ülkelerde iddialıyız, Avrupa ve ABD pazarında da varız.”Ege İhracatçı Birlikleri bilgilerine nazaran Türkiye, 30 Eylül’de sona eren 2021-2022 ihracat döneminde sofralık zeytin ihracatını, bir evvelki döneme kıyasla yüzde 24 artırdı ve 110 bin tonluk sofralık zeytin ihracatıyla tarihinin en yüksek sayısına ulaştı. Sofralık zeytinden elde edilen döviz fiyatı ise yüzde 15’lik artışla 173 milyon dolar oldu.

 

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir