Tahıl Koridoru’nda en fazla yük Çin İspanya ve Türkiye’ye taşındı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yazılı açıklamasında, Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle yaşanan “gıda krizi” riskinin ortadan kaldırılması emeliyle oluşturulan “Tahıl Koridoru”na ait değerlendirmede bulundu. Türkiye’nin en fazla tahılın taşındığı üçüncü ülke olduğunu vurgulayan Uraloğlu, “44 ülkenin yer aldığı listede, 987 geminin 290’ı Türk bayraklı olup, 224 gemi ise ülkemizin farklı limanlarına geldi. Toplamda, 13 tahıl ve tahıl eserin çeşitleri, arpa, buğday, mısır, soya, buğday kepeği, işlenmiş karışık besin, soya fasulyesi, ayçiçeği çekirdeği, ayçiçeği küspesi, ayçiçeği yağı ve bezelye bulunuyor.” bilgisini verdi.

‘Türkiye limanlarına gelen ölçü 3 milyon 659 bin ton’

Uraloğlu, 1 Ağustos 2022-20 Haziran 2023 devrinde taşınan toplam tahıl ölçüsünün 32 milyon ton olduğunu aktararak, “Türkiye limanlarına gelen ölçü 3 milyon 659 bin ton. En fazla yük 7 milyon 662 bin 808 ton ile Çin’e gitmiştir. En fazla yük giden ülkeler Çin, İspanya, Türkiye ve İtalya oldu.” tabirlerini kullandı.

Afrika ülkelerinden giden tahıl ölçüsü iki katına çıktı

Uraloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katkılarıyla kurulan ve devamı sağlanan Tahıl Koridoru ile 3 milyon 978 bin 853 ton tahılın Afrika kıtasına taşındığına dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Türkiye’nin sağladığı garantiyle açılan Tahıl Koridoru birçok ülkeye fayda sağladı. Afrika ülkelerinin aldığı hisse şu an yüzde 12 dolayında. Geçen 6 aylık devirde bu sayı yüzde 6’ydı. Böylelikle Afrika ülkelerine giden tahıl ölçüsü iki katına çıkmış oldu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir