Trabzon ile Katar’ın başkenti Doha arasında ilk uçak seferi gerçekleştirildi

Trabzon Valiliği uyumunda Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğünce yürütülen çalışmalar kapsamında, Katar Hava Yolları’nın Doha’dan kalkan “QR319” numaralı uçağı, yaklaşık 3 saatlik uçuşun akabinde Trabzon Havalimanı’na iniş yaptı.

Havalimanındaki itfaiye takımlarının “su selamlaması” ile karşıladığı uçağın pilotları da kokpit camlarından Türk ve Katar bayraklarını çıkartarak kendilerini bekleyenleri selamladı.

Türkiye’nin Doha Büyükelçisi Mustafa Göksu ve ailesinin de ortalarında bulunduğu yolculara çiçek armağan edildi, tatlı ikramında bulunuldu.

Apronda bir müddet halk oyunları grubunun gösterisini izleyen yolcular, daha sonra pasaport süreçlerini yaptırdı.

12 Körfez ülkesinden Trabzon’a direkt uçuş düzenleniyor

Vali İsmail Ustaoğlu, karşılamanın akabinde VIP Terminali’nde yapılan merasimde, Türkiye ile Katar ortasında önemli bir gönül ilgisi olduğunu söyledi.

Katar Hava Yolları’nı kentte görmenin memnunluğunu yaşadıklarını belirten Ustaoğlu, Trabzon’un son yıllarda turizm sayesinde bölgede değerli bir merkez haline geldiğini, bugün prestijiyle 12 Körfez ülkesinden kente direkt uçuşların sağlandığını vurguladı.

Ustaoğlu, Katar Hava Yolları’nın başladığı seferlerin de kente farklı bir bedel katacağına dikkati çekerek, “Geçen yıl Trabzon’a 2 bin 700 dış sınırlardan uçak seferi gerçekleştirildi. 375 bini aşan yalnızca gelen yolcumuz ve toplamda da 750 bin civarında gidiş gelişiyle birlikte yolcumuz oldu. Çok ağır bir devir geçirdik. Bu ay prestijiyle dönem başlamış durumda. Bundan sonraki süreçte de çok ağır bir dönemi daima birlikte gerçekleştireceğiz.”

Büyükelçi Göksu ise Katar Hava Yolları’nın birinci seferinde birçok gazeteci ve toplumsal medya içeriği üreticisini kente getirdiklerini aktardı.

Trabzon’un tanıtımı için bunun değerli bir bahis olduğunu lisana getiren Göksu, “Diğer direkt uçuşların devam etmesi, aile turizmini artıracak ve yalnız direkt gelenler değil, Katar’dan gelenler İstanbul’da inip Trabzon’dan dönmeyi ajandalarına ekleyecekler.” dedi.

“Trabzon, Türkiye’deki 7’nci uçuş noktamız oldu”

Katar Hava Yolları Güney Avrupa Bölge Müdürü Mate Hoffmann da Trabzon’a birinci uçuşu gerçekleştirmekten ötürü gurur duyduklarını, klâsik Türk misafirperverliği ile karşılanmalarından ötürü da ayrıyeten keyifli olduklarını söyledi.

Trabzon-Doha seferlerini 2020’de başlatmayı istemelerine karşın pandemi nedeniyle gerçekleştiremediklerini anımsatan Hoffmann, şöyle devam etti:

“Dünyanın en âlâ hava yolu olarak 16 Haziran prestijiyle Doha-Trabzon uçuşunu tamamlamanın büyük memnunluğunu yaşıyoruz. Dünya havacılık tarihinin en şiddetli devrinde Katar Hava Yolları olarak biz uçuşlarımıza hiç orta vermedik. Düzenlediğimiz özel ve tarifeli seferlerle dünyanın çeşitli yerlerinde mahsur kalmış insanları aileleriyle bir ortaya getirdik.”

Hoffmann, Türkiye’de 2004’de başladıkları havacılık pazarına inançlarının her vakit tam olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Yıl boyunca İstanbul Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı ve dönemlik olarak Antalya, Bodrum ve Adana havalimanlarına uçuş gerçekleştiriyoruz. Trabzon, Türkiye’deki 7’nci uçuş noktamız oldu. Doha-Trabzon ortasındaki direkt seferlerimiz salı, cuma ve cumartesi günleri Airbus-320 tipi uçaklarımız ile haftada üç gün olarak icra edilecek. Bu rota, Katar Hava Yolları’nın Türkiye’deki varlığını güçlendirirken, Trabzonluları uçuş ağımızdaki 160’tan fazla noktaya bağlayacak. Bu dönemlik rotanın Katar ve Türkiye ortasındaki güçlü alakaları perçinlemenin yanı sıra sunduğumuz geniş uçuş ağı ile turizm, iş potansiyelini destekleyeceğine inanıyoruz.”

Geçen yıl 7’nci defa dünyanın en düzgün hava yolu seçildiklerini anımsatan Hoffmann, 160’dan fazla uçuş ağlarına Avrupa, Afrika ve Asya’da yeni bir çok nokta eklediklerini de aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir