Türk-İş Başkanı’ndan Bakan Bilgin’e yanıt: 8 bin lira meselesini kimin konuştuğunu bilmiyorum, bunun konuşulacak tarafı yok

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay katıldığı canlı yayında, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in, taban fiyat görüşmeleri sırasında personel sendikaları liderlerinin kendisine söylediği, “8 bin liranın çok üzerinde çıkmayın” savına cevap verdi. Atalay, Bakan Bilgin’in 20 Aralık’ta kendisini davet ettiğini, minimum fiyat beklentilerinin ise 9 bin lira olduğunu aktardığını tabir etti. Atalay, “Bu sayının altında olursa masada olmayacağımızı tabir ettim. Sonra sayın Bakanın televizyonda konuşması oldu. Ben bu 8 bin lira sorununu kimin konuştuğunu bilmiyorum. Bu problemin konuşulacak tarafı yok” ifadelerini kullandı.

Türk-İş Başkanı Atalay, Fatih Altaylı’nın Teke Tek programında soruları yanıtladı. Atalay, minimum fiyat pazarlık sürecinde yaşananları anlattı. Atalay’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

TIKLAYIN | Bakan Bilgin’den asgari ücret itirafı: Personel sendikaları, ‘8 bin liranın çok üzerine çıkmayın’ dedi

“Bu sıkıntının konuşulacak tarafı yok”

“Sayın Bakanı o akşam dinledim. Daha sonra canlı yayında bir daha dinledim. Ne benim ne benim arkadaşlarımın ortasında 8 bin lira konu oldu. Ben komitesi 6 defa topladım, idareyle her gün bir arada olduk. Sayın Bakanımız ayın 20’sinde beni bakanlığa davet etti. Sayın Bakan ve TİSK Lideri oradaydı. Sayın Bakan’a TÜRK-İŞ’in talebinin 9 bin lira olduğunu, bu sayının altında olursa masada olmayacağımızı tabir ettim. Sonra sayın Bakanın televizyonda konuşması oldu. Ben bu 8 bin lira problemini kimin konuştuğunu bilmiyorum. Bu sorunun konuşulacak tarafı yok.

“Açlık sonunun üstünü konuşacağız demiştim” 

40 yıldır Taban Fiyat Tespit Komitesi’nde TÜRK-İŞ var. Benim orada en düzgün uzmanlarım var. Bu işi Türkiye’de en yeterli TÜRK-İŞ biliyor. Burada TÜRK-İŞ sayı söyler, yakın bir fiyatı imzalarız. Ben ayın 1’ine kadar taban fiyatla ilgili bir şey konuşmadım. 4 aydır politikler konuşuyordu minimum fiyatı, isim vermeye gerek yok. Her yerde söz ediyorum, “asgari fiyatı konuştuğumuz vakit mesken kiralarına, marketlerine artırım geliyor. Bunu konuşma vakti Aralık ayı başıdır” dedim. Ayın 1’inde ‘TÜRK-İŞ pazarlığı açlık sonunun üstünü konuşacağız” dedim. Besin enflasyonu yüzde 138 oldu. Kurulu tespit ettik. Ayın 1’inden sonra basın toplantısı yaptık. Dedim ki, “Açlık hududunun üstünü konuşacağız.”

“Sendikanın olduğu yerde minimum fiyat olmaz” 

Semt pazarları var, 1000 TL’ye ceket vardır, 200 liraya alırsın. Biz o denli pazarlık yapmayız. Ben TÜRK-İŞ Liderler Şurası’na sorarak yaptım. 9 bin lirayı tabir ettim. Benim ne söyleyeceğimi siyasetçilerin tamamı ve sayın bakan da bilir. 1 milyon 300 bin çalışanım var benim. Ben 15 deyip de 9’a imza atmam. ‘Ben 9 bin lira’ dedim. Bunu sayın Bakan biliyor, Türkiye’de herkes biliyor, Allah biliyor, kul biliyor. Kamuoyunun razı gelecek sayı 9 bindi. O masada taban fiyatlı otursun, biz oturmayalım. Kanun diyor ki, en yüksek çalışanı olan orada temsil edecek. Benim temsil etmekle ne menfaatim oluyor. Sendikanın olduğu yerde minimum fiyat olmaz, ikramiye, çocuk parası, yol yardımı, bayram parası olur. Ben orada taban fiyatı temsil etmekten mutlu değilim. Biz bahsin önünde oluyoruz, bedeli tekrar biz ödüyoruz. Ben ekmek ortası patates yiyenlerin, 100 gram kıyma alanların lideriyim. İsteyip de alamıyorsam boş boş konuşmanın ne manası var.

“Komisyon ve yüksek hakem kurulu 12 Eylül ürünü”  

“Ben 9 bin lira diyorum, veriyorsanız masaya çağırın, aksi takdirde devlet liderinin yanına oturmam yakışık almaz” dedim. Geçmişte DİSK ve Hak İş Başkanı ile asgari ücret konuşuyordum. Hak İş Başkanı ile konuşmaya gerek duymadım; zira ‘Bunlar 28 Şubatçı dedi’. Dedim ki ‘Bu lafını geri al’. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay köşeli adamdır. 40 yıldır bu türlü yapıyorum. Taban Fiyat Tespit Komisyonu, Yüksek Hakem Kurulu 12 Eylül’den kalan bir kurul. YHK adil değil, kalkmasını istiyorum.

“Hiçbir siyasi önder çalışanlara ‘örgütlenin’ demiyor” 

Bir vilayetimizde 100 kişi çalışan ayakkabı fabrikası vardı. İşveren ‘asgari fiyat, yol parası, yemek veriyorum. Bana maliyeti 250 bin lira. Yan tarafta 100 kişi Suriyeli çalıştırıyor kayıt dışı maliyeti 125 bin lira’ diyor. Kayıt dışını çözdüğümüzde örgütlenmeyi de çözeriz. Örgütlenmenin olduğu yerde taban fiyat yok, çocuk parası, ikramiye, yol parası, yemek parası var. Bütün partilerde bu var. Yüzde 70’i patron yüklü. Bütün genel liderler işverenlere sesleniyoruz “hepiniz örgütleneceksiniz”. Örgütlenmeyle ilgili konuşanı hiç duymadım. Örgütlenenleri kapının önüne koyuyorlar. İktidar ve muhalefet olsun kesinlikle örgütlenmeyi ve vergiyi çözecekler, aksi halde her yıl 1 maaş gidiyor”

Ne olmuştu? 

Bakan Bilgin, asgari ücret belirleme çalışmalarında emekçi sendikaları ile görüştüğünü söylemiş ve “Bunu Türkiye’de birinci kere söylüyorum” diyerek, sendika liderlerinin minimum fiyat beklentisini açıklamıştı.

İşçi sendikaları liderlerinin minimum fiyatın, “8 bin liranın çok üzerinde olmamasını” istediklerini ileri süren Alım, konuşmasında şunları söylemişti:

“Ben, bütün sendikalarla görüştüm. Personel sendikaları liderlerinin taleplerini aldım. Bana gelen en kıymetli şey şu. Dediler ki; ‘siz, 8 bin liranın ne kadar üzerinde minimum fiyat verirseniz biz o kadar sıkıntı durumda kalırız’ dediler.

Çünkü, ‘bizim toplu kontratlarda aldığımız fiyatı aşmanızı istemiyoruz, o vakit sendikalar işlevsiz hale gelirler.’ Bunu birinci kere söylüyorum, ‘8 binin çok üzerine çıkmayın’ dediler.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir