Türkiye Dans Sporları Federasyonu’nu karıştıran darp iddiası

Dans Sporları Federasyonu eski dans antrenörü Burcu Nergiz, Federasyon Başkanı Tolga Han Çinkitaş tarafından darbedildiğini argüman etti. Darp raporu alarak kabahat duyurusunda bulunduğunu söyleyen Nergiz, “Seçimde kendisini desteklemeyeceğimi söylediğim için hakem olmamı engelledi. İtiraz ettim, dilekçemin sonucunu sormak istediğimde, beni kolumdan tutup, savurdu” dedi. Argümanları kabul etmeyen Federasyon Başkanı Çinkitaş ise Nergiz’i suçladı. Çinkitaş, “Turnuva boyunca onlarca minik yarışmacının psikolojisini düşünmeden, hakemlere, federasyon görevlilerine ve federasyon liderine çok yüksek sesle hakarete varan telaffuzlarda bulundu” dedi. 

Dans antrenörü Burcu Nergiz, Türkiye Dans Sporları Federasyonu Başkanı Tolga Han Çinkitaş’ın 26 Haziran tarihinde kendisini darbettiğini argüman etti. Nergiz, başkanlık seçimlerinde kendisine oy vermediği için, kazandığı hakemlik imtihanının geçersiz sayıldığını tabir ederek, itiraz ettiğini, dilekçesinin sonunucunu öğrenmek istediğinde ise kolundan tutup savurarak darbettiğini öne sürdü. Aldığı darp raporuyla savcılığa hata duyurusunda bulunduğunu söyleyen Nergiz, belgesinin arabulucuya gönderildiğini lakin uzlaşmayı kabul etmediğini bildirdi. 

“Kolumdan tutup beni fırlattı”

Dans antrenörü Burcu Nergiz,  Çinkitaş’ın, başkanlık seçiminde kendisini desteklemediği için reaksiyon gösterdiğini ileri sürdü. Nergiz, “Bana seçim olduğunu ve 2 oy hakkım olduğunu söyledi. Bana, ‘Başkanının yanında hareket edeceksin’ değil mi? dedi. Kendisine, ‘Çok üzgünüm, düzgün ilerlemiyor, size oy veremeyeğim’ dedim. O günden bugüne, sınavı kazandığım halde hakem olmamı engelleyip sınavı kazanmayan şahısları hakem yaptı. Ben bu duruma itiraz ettim. 26 Haziran’da dilekçenin sonucunu sorarken, apansız beni kolumdan tutup, ‘Sen buraya giremezsin’ diyerek savurdu. Sonra rezillik oldu. Darp raporu aldım” dedi.

“Yarışmaya aç çıktık”

Breaking Türkiye yarışında 4’ncü olan ulusal sportmen Berk Elibol ise, Lider Çinkitaş’ın, bütçeyi atletlere harcamadığını öne sürdü. Elibol, “4 yıldır breakdans yapıyorum, bir yıldır ulusal sporcuyum. Kore’ye gittik, orada Türkiye’yi temsil ettim. Ekipteki en yüksek puanı ben aldım. 400 kişi ortasında 104’ncü oldum. Elendikten sonra, Tokyo’daki yarışlara gideceğimiz söylendi. Sonra gri pasaportum iptal oldu. Yüksek bir puan almama karşın, o müsabakalara gidemedim. Benden daha düşük puan alan bir atlet gitti. Yarışa da ben ve birden fazla kişi aç çıktı. Yarıştan sonra pizzacı gördük. O sırada federasyon liderimizin kendine telefon aldığını gördüm. Yemek yememiz gerektiğini anlattım. Bize Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın verdiği bütçenin 280 dolar olduğunu söyledi. Rusya’da çok büyük bir şura bana mail attı. Uçak biletim dahil her şeyi aldılar. Hiçbir masraf federasyona ilişkin değildi. Rusya’ya gitmeye kalktığımda, gri pasaportumun iptal edildiğini gördüm, telefonlarımı açmıyor. Asistanı dönüş yaptı ve Kore’de telefon aldığı vakit çektiğim görüntüyü sordu. O görüntüden bahsettiler” diye konuştu. 

“Devletin parası deniz, yemeyen keriz”

Elibol, Çinkitaş’ın Kore’de kendisine telefon alırken bir aldığı görüntü kaydında ‘Devletin parası deniz, yemeyen keriz’ dediğini belirterek, “Şaşırdım ve ekip arkadaşıma baktım. Olağanda Kore’ye gittiğimiz için harç paramız 475 dolardı. Bu para 280 dolara düşürüldü. Biz orada tartışırken bir anda bu türlü bir şey söyledi. Ben arkadaşıma bakıyorum görüntüde, ‘Nasıl bu türlü bir şey olabilir’ diyorum” dedi.

Başkan Çinkitaş’tan açıklama

Federasyon Başkanı Çinkitaş, iddialarla ilgili DHA’ya yazılı bir açıklama yaptı. Çinkitaş’ın açıklaması şöyle:

“Federasyonu ve şahsımı yıpratmaya dönük bu argümanlar tümüyle gerçeğe muhalif ve iftiradır. Tezlere husus müsabaka günü hakemlere itirazlarının reddedilmesi sonrasında gösterdiği hukuk dışı, uygunsuz davranışlar nedeniyle, önlemli olarak disiplin şurasına şikayet edilen, tezleri orada bulunan kendi okulunun velileri ile federasyon çalışanlarının yazılı tutanaklarıyla çelişen şahsın söylediklerinin doğruluğu kelam konusu bile değildir. Şahsın turnuva boyunca onlarca minik yarışmacının psikolojisini düşünmeden, hakemlere, federasyon görevlilerine ve federasyon liderine çok yüksek sesle hakarete varan telaffuzlarını sürdürdüğü, tertibin selametini planlı olduğunu düşündüğümüz biçimde manipülasyonlarıyla baltalamaya çalıştığı, mevzuata alışılmamış olduğu bildirilmesine karşın, hakemleri ve federasyon çalışanlarını adeta tacizkâr biçimde rahatsız ettiği hakemlerin, velilerin ve federasyon vazifelilerinin imzalı tutanaklarında da mevcuttur. Federasyon liderini, çalışanlarını, hakem ve dans sporu topluluğunu kamuoyu önünde mesnetsiz ve niyetli tezleriyle yıpratmaya, küçük düşürmeye dönük iftiralara prestij edilmemesini, şimdi davanın bile açılmadığı, bu argümanları gerçekmiş üzere sunarak geri dönüşü mümkün olmayan ziyanlar açılmaması için hukuksal sürece saygılı olunmasını rica ederim.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir