Uzman isimden Ramazan tüyoları

Zübeyde ÖZLÜ/HERKES DUYSUN

BURSA (İGFA) – Ramazan ayının gelmesiyle birlikte oruç tutanlar heyecanlar iftar menülerine odaklanmaya başladı. Lakin uzmanlara nazaran sahur, Ramazan ayında iftardan daha büyük kıymet arz ediyor.

Konu ile ilgili Herkes Duysun’a yaptığı değerlendirmede Ramazan ayında beslenmeye, öteki vakitlerden daha fazla dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Diyetisyen Ecem Parıltı Yüceer, sağlıklı ve yanlışsız menülerin oluşturulması halinde Ramazan ayında kilo vermenin de mümkün olduğunu söyledi.

Ramazan ayında kilo vermek mümkün! Diyetisyen Ecem Parıltı Yüceer, mevzuyla ilgili Herkes Duysun’a açıklamalarda bulundu.

“SAHURSUZ OLMAZ”

Oruçlu bireylerin gün içerisinde açlıkla gayret edebilmeleri ve günlük güç gereksinimlerini karşılayabilmeleri için sahur öğününü asla atlamamaları gerektiğini vurgulayan Yüceer,

“Öncelikle sahursuz olmayacağını söylemek istiyorum. En azından uykumuzdan 30 dakika ayırıp gün içerisinde gücümüzü ve metabolizmamızı korumak için sahura kalkmamız gerekiyor. Sahura kalkmak kadar sahurda ne tüketeceğimiz de kıymetli. Sahurda mümkün olduğunca susuzluk hissi yapmayan, çok yağlı ve tuzlu besinler yerine bizi tok tutacak besinlerden oluşan bir menü tüketmeliyiz. Bunlar bir kahvaltı menüsü olabilir ya da yulaf ve süt ile geçirilen bir menü de olabilir. Değerli olan istikrarlı bir öğün içermesidir.” tabirlerini kullandı.

KABIZLIK SIKINTISINI OLANLARA MENÜ TAVSİYESİ

Ramazan aylarında beslenme değişikliği hasebiyle kabızlık meselesinin da görülebildiğini hatırlatan Diyetisyen Ecem Işık Yüceer, “Bunun için bağırsakları destekleyici (lifli gıdalar) ve kesinlikle su içeriği de güçlü olan besinler tüketilmelidir. Süt, peynir, yumurta üzere proteinli besinler tercih edilebilir. Zeytin yerine ceviz, badem üzere yağlı tohumlar içeren kahvaltılık menü; beyaz ekmek yerine tahıllı ekmekler ve salata ile sebzeler de tüketilmelidir.” biçiminde konuştu.

“İFTARDA İKİ ETAPLI BESLENİLMELİ”

İftarda mideyi yormayacak besinlerin tüketilmesi gerektiğinin de altını çizen Yüceer, “İftarımızı hurma, zeytin gibi besinlerle açabiliriz. İftarda bizim çoklukla önerdiğimiz iki kademeli iftar yapılmasıdır. Bunun da sebebi süratli biçimde yemek yemeyi önlemek ve iftar sonrasında oluşabilecek hazımsızlığın önüne geçebilmektir. Orucumuzu açtıktan sonra bir çorba yahut salata ile birinci evreyi tamamlayıp sonrasında 10-15 dakika orta verilmelidir. İkinci kısımda ise mideyi yormayan ana yemeğe geçilebilinir. Ana öğünde de porsiyon denetimini sağlamalıyız bu da kilo denetimimiz açısından epey kıymetli.” dedi.

“SAHURDA SÜRATLİ VE BOL SU TÜKETİMİ GERÇEK DEĞİL”

Uzun periyodik susuzluk için sahurda birden teğe bol ölçüde su içilip midenin tıka basa su ile doldurulmasının hakikat olmadığını kaydeden Yüceer, “Su tüketimi hakikat yapılmalı. İftardan sahura kadar 2,5 litreye yakın su tüketmeliyiz. Bunu da bir anda değil, belli aralıklarla yapmalıyız. Mineral açısından güçlü olan maden suyu tüketilebilir. Kimi içecekler de (çay, kahve vs.) suyu bedenden uzaklaştırmamızı kolaylaştırıyor. Bu çeşit içecekleri içtikten sonra birer bardak su içilmelidir.” tabirleriyle oruç tutan vatandaşları uyardı.

“RAMAZANDA KİLO VERMEK MÜMKÜN”

Doğru formüller kullanıldığında Ramazan ayında kilo vermenin de mümkün olduğunu belirten Diyetisyen Ecem Parıltı Yüceer, bu mevzuda en değerli şeyin doygunluk hissi geldiğinde yemeği bırakmak olduğunu kaydederek şu tabirleri kullandı:

“Ramazan’da kilo vermek mümkün lakin burada dikkat edilmesi gereken şeyler var. Bilhassa pişirme yolları ve porsiyon denetimi çok değerli. Sahurda kızartmalar, yağlı yiyecekler yerine istikrarlı bir öğün hazırlanırsa daha faydalı olacaktır. Büyük bir porsiyon yemek yerine az ölçüde istikrarlı porsiyonlar tüketilmelidir. Doygunluk hissine ulaştığımızda yemek yemeyi bırakmalıyız. Burada en kıymetli etkenlerden öbür ikisi ise su tüketimi ve egzersizdir. Aslında gün boyunca hareketsiz kalıyoruz (bazı çalışma kümeleri hariç), iftardan 1-2 saat sonra yapacağımız yarım saatlik antrenman kilo randımanına dayanak olabilir. Ramazan’da bizim önüne geçemediğimiz tatlı tüketimi de kelam konusu. Burada ise meyve tatlıları ya da sütlü tatlılar tüketilmelidir. Ayrıyeten tatlı tüketimi sıklığı haftada bir yahut iki biçiminde olmalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir