‘Vakıf arazilerini eken çiftçiler yüksek kiralarla karşı karşıya’

Eskişehir Çifteler’de muhtarlar ve çiftçilerle buluşan CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Parıltı Süllü, vakıf yerlerinin ihaleye çıkarılması ve yüzde 400 ila yüzde 800 ortasında yapılan kontrat artırımı ile pancar kota reaksiyonunu, lisana getirdi.

Çiftçiler, Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Mahmut Sani Vakfı yerleri için, çıkılacak ihalelerin iptal edilmesi ve kontrat mühletinin uzatılmasını talep etti.

“BESİCİLİK DE OLUMSUZ ETKİLENECEK”

CHP Milletvekilleri Çakırözer ve Süllü, kuşaklarca bölge halkının takım biçtiği, ailelerinin geçmişte ödediği bedellerin yok sayılarak miras sayılan tarım yerlerinin ihalelerle oburlarının eline geçmesinin, vatandaşlar ortasında yaratacağı huzursuzluğa dikkat çekti.

Süllü ve Çakırözer, bu uygulamadan bölgede yaklaşık 2 bin 500 ailenin etkileneceğini söyleyerek ihalelerle yerlerin büyük tarım şirketlerinin eline geçmesi ile bölge halkının tek geçim kaynağı olan tarımdan uzaklaşacağına ve yüksek yem maliyetleri ile sıkıntı durumda olan besicinin meralardan yararlanamamasıyla besiciliğin olumsuz etkileneceğini vurguladı.

“ÜRETİCİLER PANCAR EKMEKTEN UZAKLAŞIYOR”

Çifteler ilçesinde pancar üreticilerinin kaygılarını de dinleyen CHP Eskişehir Milletvekilleri, “Türk Şeker Eskişehir Fabrikası, pancar kotalarını dolduramayan üreticilere ceza yağdırıyor. İklim şartlarıyla, hastalıklı tohumlarla rekoltesi düşen çiftçi, ton başına 475 TL ceza ödüyor.

Her bir üretici, 400-500 bin TL ceza ödemek zorunda bırakılıyor; küme içinde kotayı dolduramayanlar nedeniyle fabrikadan para alamıyor” diyerek üreticilerin pancar ekmekten uzaklaştığına ve Eskişehir Şeker Fabrikası’nın şeker üretiminde sorun yaşayacağına dikkat çekti.

Süllü ve Çakırözer, AKP iktidarında üretici ile besicinin zulümle her geçen gün üretimden uzaklaşmasının, besin krizine ve fiyat artışlarına da yol açtığının altını çizerek CHP iktidarında uygulanacak tarım siyasetleriyle üreticinin problemlerinin sona ereceğini, üretimin desteklenmesiyle hem üreticinin hem de tüketicinin kazanacağını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir