Yağışlar etkisini kaybedecek, sıcaklık yükselecek! MGM uzmanından hava tahmini

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava İddia Uzmanı Cengiz Çelik, batı ve iç bölgelerde yağışlı sisteminin salı günü akşam ülkeyi terk etmesiyle açık bir hava görüleceğini, sıcaklıkların da buna bağlı olarak artacağını bildirdi.

Çelik, 10-17 Temmuz ortasındaki hava durumu varsayımlarına ait yaptığı açıklamada, bu hafta sonu Karadeniz bölgesinin tamamında kuvvetli yağışa neden olan sistemin yarın gece saatlerinde kadar tesirini devam ettireceğini kaydetti.

Batı Karadeniz’de yağışların yarın sabah saatlerine kadar kuvvetli olacağını söz eden Çelik, Batı Karadeniz’de yağışların yarın akşam saatlerinde durmasını, Orta ve Doğu Karadeniz’de ise yarın gece saatlerine kadar kuvvetli yağışların devam etmesini beklediklerini belirtti.

Ankara’da bu gece ve yarın aralıklı yağış olacağını fakat kuvvetli bir yağış beklenmediğini tabir eden Çelik, salı günü yağışlı hava sisteminin ülkenin doğu kısımlarına kayacağını aktardı.

Çelik, şöyle konuştu:

“Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde salı günü yağış bekliyoruz. Kars, Ardahan, Erzurum etraflarında salı günü yağışlar kuvvetli olabilir. Batı ve iç bölgelerde yağışlı sisteminin salı günü akşam ülkemizi terk etmesi ile açık bir hava göreceğiz. Sıcaklıklar da buna bağlı olarak artacak. Çarşamba gününden itibaren yurt genelinde havalar az bulutlu ve açık olacak. Çarşamba gününden itibaren sistem büsbütün ülkemizi terk edecek. Batıdan başlayarak sıcaklıklar süratle artacak.”

Çelik, salı günü batı ve güney, çarşamba ve perşembe günü de iç bölgelerde sıcaklıkların süratle mevsim normallerine çıkacağını bildirerek, şunları söyledi:

“Sıcaklıklar çarşambadan itibaren Marmara, Ege, Akdeniz’de mevsim normallerinin üzerine çıkacak. Kıyı Ege ve Akdeniz’in kıyı kısımlarında sıcaklıklar 40 dereceyi görecek. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki sıcaklıklar da 45 dereceye yaklaşacak. Ankara’da sıcaklık yağışlı sistemle birlikte 25 dereceye düşmüştü. Salı günü sıcaklıklar kademeli artmaya başlayacak. Hafta sonuna gerçek sıcaklığın 35 dereceyi bulmasını bekliyoruz. İstanbul 32, 33 dereceyi görecek. İzmir’de biraz bulutlanma vardı, hafta sonuna gerçek sıcaklığın 38-39 derece olmasını bekliyoruz.”

Dünyayı tesiri altına alan yüksek sıcaklıkların Türkiye’yi de etkilediğini vurgulayan Çelik, temmuz ve ağustos ayında mevsim normallerinin birkaç derece üstünde sıcaklık beklediklerini kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir