“Yatırımcılarımızı sürdürülebilir bir büyümeye ortak olmaya davet ediyoruz”

İSTANBUL (İGFA) – IC Holding’in güç dalındaki çeyrek asırlık uzmanlığı ve deneyimi ile faaliyet gösteren IC Enterra Yenilenebilir Güç, Borsa İstanbul’da yatırımcıları ile buluşmaya hazırlanıyor. Halka arz büyüklüğünün 3,7 milyar TL olacağı öngörülen ve “Bizim gücümüz dünyanın enerjisi” mottosu ile yatırımcıların karşısına çıkan IC Enterra Yenilenebilir Enerji’nin üst idaresi, 26 Mart Salı günü düzenlenen basın toplantısında gelecek vizonlarını, amaçlarını ve bölümdeki gelişmeleri paylaştı.

“HALKA ARZ TARAFINDA ATILAN BİRİNCİ ADIM”

IC Enterra Yenilenebilir Enerji’nin halka arzı ile ilgili, “Enerji dalındaki çeyrek asırlık deneyim ve başarılarımızı taçlandıracak bir adım” değerlendirmesinde bulunan IC Holding CEO’su Murad Bayar, “IC kümesinin güç şirketlerinden IC Enterra Yenilenebilir Enerji’nin halka arzı hasebiyle heyecanlıyız. Zira bu kümemiz bünyesinde halka arz istikametinde atılan birinci adım olma özelliğini taşıyor. 1969 yılında temelleri atılan kümemiz faaliyetlerini inşaat, güç, turizm, altyapı, ulaştırma ve sanayi kesimlerinde sürdürüyor. Sizlerin de bildiği üzere IC Holding olarak gerek Türkiye’de gerekse milletlerarası arenada pek çok kıymetli projeyi hayata geçirdik. Bulunduğumuz her alanda dünyaya, ülkemize, topluma yararlı olmak için çalışıyoruz. Beşere saygılı, toplumsal sorumluluk şuurunu önceliklendiren bir idare anlayışıyla faaliyet gösteriyoruz. Güç alanındaki faaliyetlerimizde de “sürdürülebilir kalkınma” gayesiyle hareket ediyoruz. Bu yeni başlangıçta bize güvenen tüm yatırımcılara ve halk arz sürecimizi yöneten konsorsiyum önderlerimiz Ak Yatırım, İş Yatırım ve Ziraat Yatırım’a teşekkür ederim” dedi.

“ŞİRKETİMİZİN GELİRLERİNİ ARTIRACAK PROJELERİ DALA KAZANDIRACAĞIZ”

Borsa İstanbul’da Yıldız Pazar’da ENTRA kodu ile süreç görmeye başlanılacağını söyleyen IC Enterra Yenilenebilir Güç Genel Müdürü Taşkın Kızılok, halka arzda 27-29 Mart tarihleri ortasında talep toplanacağını belirtti.

Taşkın Kızılok, “Hedefimiz yenilenebilir güç projelerimizle ülkemizin güç talebine cevap üretirken, yeni istihdam yaratmak ve lokal iktisada takviye olmak. Halka arzdan elde ettiğimiz gelirin büyük kısmını yeni yatırımlarda kullanarak, bir yandan şirketimizin gelirlerini artıracak projeleri kesimimize kazandırmak, öteki yandan ülkemizin güç bağımsızlığına katkı sunmak istiyoruz. Gerçekleştireceğimiz halka arz ile yatırımcılarımızı sürdürülebilir bir büyümeye ve sürdürülebilir bir geleceğe ortak olmaya davet ediyoruz” dedi.

“ELEKTRİK SATIŞLARINDAN ELDE ETTİĞİMİZ GELİR 2,9 MİLYAR TL”

Toplantıda IC Enterra’nın büyüklüğü ve mevcut portföyü hakkında da bilgi veren Kızılok, “Yatırımcılarımızın karşısına şirketimizin çatısı altında bulunan Trabzon, Erzincan, Tokat, Mersin, Giresun’da elektrik üretimine devam eden 9 hidroelektrik santrali (HES) ile çıkıyoruz.

Önümüzdeki periyotta, yatırımı devam eden 136 MWm (mekanik kurulu gücü) kapasiteli Erzin-2 YEKA GES ile müsaade süreçleri devam eden 61 MWm Bağıştaş hibrit GES projelerimize odaklanmış durumdayız. Tekrar değerli yenilenebilir güç kaynaklarından olan depolamalı RES ve GES ön lisans çalışmalarımız da devam ediyor. Türkiye’nin üç başka bölgesinde faaliyet gösteren 9 HES’le, hem coğrafik açıdan hem de santral çeşitliliği bakımından güçlü bir portföye sahibiz. 2021-2023 FAVÖK yıllık bileşik büyüme oranımız yüzde 29,7 düzeyine ulaşmış bulunuyor. Tekrar 2023 yılında net elektrik üretimimiz 1 milyar 200 milyon kWh seviyesinde gerçekleşirken elektrik satışlarından elde ettiğimiz gelir 2,9 milyar TL oldu. IC Enterra Yenilenebilir Güç olarak Türkiye’de ve yurt dışında güç dönüşümüne katkı sağlamaya hazırız” sözünü kullandı.

“DÜNYADA GÜCÜN İSTİKAMETİ YENİLENEBİLİR ENERJİ”

Enerjide arz güvenliği için yerli ve yenilenebilir güç kaynaklarının her zamankinden daha değerli hale geldiğine de dikkat çeken Kızılok şunları söyledi:

“Bugün pek çok ülke, iklim değişikliğiyle çaba etmek ve güç güvenliğini artırmak maksadıyla yenilenebilir güç maksatları belirlerken, destekleyici siyasetler geliştiriyor. Bu siyasetler, yenilenebilir güç yatırımlarını teşvik ederken dalın büyümesini de sağlıyor.

Bu ortada finansal kurumlar ve yatırımcılar, sürdürülebilirlik odaklı yatırımlara olan ilgilerini artırırken yenilenebilir güç projelerinin finansmanında avantajlar sağlıyor. Yeşil tahviller, sürdürülebilir krediler ve öteki finansal araçlar, yenilenebilir güç yatırımlarının hayata geçmesine imkan sunuyor. Tüm bunlar yenilenebilir güç yatırımlarının giderek artmasına neden oluyor. Memleketler arası Güç Ajansı’nın son raporlarında da yer aldığı üzere dünya 2023’te 2022’ye kıyasla yüzde 50 daha fazla yenilenebilir kapasite ekledi. Türkiye’de de misal bir süreç var. En son Güç ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 2023 yılında kurulu gücümüzdeki artışın yüzde 99,1’i yenilenebilir güç kaynakları yatırımlarından geldi. Paris İklim Anlaşması’nın imzacıları ortasında yer alan Türkiye’nin de kurulu gücündeki artışın bundan sonra yüklü olarak yenilenebilir güç kaynaklarından gelmesi bekleniyor. Tüm bunlardan da anlaşıldığı üzere dünyanın istikameti güçte yenilenebilir güç kaynakları.

IC Enterra Yenilenebilir Güç olarak biz de “uzman” olduğumuz bu alanda ülkemiz için, dünyamız için güç üretmeye devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir