Yeni bir ‘demans riski tahmin modeli’ geliştirildi

Büyük ölçekli biyomedikal data tabanı UK Biobank’ı (UKB) baz alan araştırma grubu, 40-69 yaşları ortasında demans olmayan 425 bin 159 kişiyi takip etti. 11,9 yıllık medyan takip mühletince 5 bin 287 iştirakçide demans, 2 bin 416 kişideyse Alzheimer hastalığı oluştu.

EClinicalMedicine mecmuasında yayımlanan makaleye nazaran, öngörücüleri belirlemek maksadıyla kapsamlı genetik ve çevresel faktör yelpazesini kapsayan 366 aday değişken ortasında bilgi odaklı bir strateji uygulandı.

Araştırmacılar daha sonra demans kestirim modeli için her öngörücünün ehemmiyetini hesaplamak hedefiyle bir makine tahsili algoritma kullandılar ve birinci on öngörücüyü seçerek UKB-DRP isimli yeni bir demans risk kestirim modeli oluşturdular.

YAŞ, GEN, EŞLEŞME MÜHLETİ…

İlk on öngörücü, yaş, gen, eşleşme müddeti, bacak yağ yüzdesi, alınan ilaç sayısı, tepki müddeti, tepe ekspiratuar akış, annenin vefat yaşı, uzun müddettir devam eden hastalık ve ortalama eritrosit hacmini içeriyor.

Fudan Üniversitesi Huashan Hastanesi’nden Profesör Yu Jintai, UKB-DRP modelinin avantajının, anket, kolay fizik muayenesi ve rutin kan testinden on öngörücünün süratle elde edilebilmesi olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir