Aytuğ Atıcı CHP’nin seçim güvenliği çalışmasını anlattı

Sosyal Demokrasi Derneği ve Toplumsal, Ekonomik, Siyasal Araştırmalar Vakfı; Çankaya Belediyesi Zübeyde Hanım Toplumsal Tesisinde, bugün; “Seçim Güvenliği Çalıştayı” düzenledi. Çalıştaya; CHP Genel Lider Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ve CHP Parti İçi Eğitim Sorumlusu Aytuğ Atıcı konuşmacı olarak katıldı.

“OY VERME SÜRECİ BİTTİKTEN SONRA DA…”

Aytuğ Atıcı, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Seçim güvenliği CHP’nin her vakit gündemi olmuştur. Seçim güvenliği ve eğitimi ile ilgili seminerler CHP’nin tarihinde her vakit vardır… Seçim güvenliği çalışmaları denilince insanların aklına seçim günü yapılacak çalışmalar geliyor. Aslında seçim günü sandığın başında yapılması gereken çalışmalar olayın küçücük modülü. Seçim öncesinde, aslında aylar süren çalışmalar temel seçim güvenliği çalışmasının temelini oluşturuyor. Seçim günü yalnızca 8-10 saat sandık başında bir güvenlik sağlamaya çalışıyoruz. Oy verme süreci bittikten sonra da seçim güvenliğini müdafaa ile ilgili çalışmalarımız var.

Herkes ulusal iradenin sandığa yansımasından bahseder. Ulusal iradenin sandığa düzgün bir biçimde yansıması çok kıymetlidir. Fakat, sandığa yansıyan ulusal iradenin seçim sonuçlarına da motamot yansıması. Seçim öncesinde ne üzere problemler yaşayabiliriz? Yani, seçim günü gelmeden neler yaşayabiliriz? Seçmen listelerinin oluşumu, vilayet ve ilçe seçim kurulu başkanlarının seçimi, sandık kurulu lider ve üyelerinin belirlenmesi… Hepsi aslında ülkenin genelini ilgilendiren problemler. Siz, seçmen listelerine müdahale ederseniz, sanıyorum Türkiye’de hiç kimse ‘Asla bu türlü bir şey olmaz’ diyemez.

Daha evvel vilayet ve ilçe seçim kurulu liderleri, en kıdemli yargıçlar oluşuyor, artık birinci sınıf yargıçlardan oluşuyor. Hâkim ve savcıların, AK Parti yöneticileri ortasından belirlendiği bir periyottan sonra o bireyler artık birinci sınıf hakim haline geldiler. En kıdemli yargıçlara baskı yapılarak kuraya girmemeleri gerektiği konusunda önemli bir baskı olduğunu hepimiz görüyoruz. En kıdemli yargıçların kesinlikle kuraya girmelerini sağlamamız gerekiyor.

Partileri ilgilendiren hususlar ortasında en değerlisi sandıkların en değerlisi; sandık sorumlularımızdır. Oy verme süreci bitti, sayım ve döküm sırasında ne yapacağız? Tutanakların birleştirilmesi sırasında ne yapacağız, bunları bugünden planlamış durumdayız.

Yani bir CHP’li yahut hassas bir vatandaşın sandık başında eti ve kemiğiyle olmasının bir manası yoktur. Ben oraya birini yazdım, görevlendirdim. Teşekkür ederim sayın ilçe başkanım. Görevlendirdiniz. Öbür siyasi partilerin görevlendirdiği üzere siz de görevlendirdiniz. Bir, bu kişi sandığa gidecek mi? İki, gittiği vakit oy verme sürecinin sonuna kadar orada kalacak mı? Üç, orada kaldığı mühlet içinde şuurlu formda bilgi ile çaba edecek mi? Bu soruların karşılığını seçim öncesinde arıyoruz. Seçim öncesi güvenliğimizi bu formda sağlamaya çalışıyoruz.

“130 YAŞINDA SEÇMEN OLUR MU?”

Seçim öncesi güvenliği sağlamak üzere sokak örgütlenmesi projesi yaptık. Sokakları örgütleyerek, tıpkı sandıktaki mantıkta üzere, bir sandıkta en fazla 400 seçmen oy kullanıyorsa, o sokakta en fazla 400 seçmeni bir öbek haline getirip, 400 seçmenin konutuna giderek, onları dinleyerek, onlarla dayanışma içinde olarak bir örgütlenme çalışması başlattık.

Bu insanların meskenine giderek; sahiden bu seçmenler Yüksek Seçim Kurulu listesindeki seçmenlerle uyumlu mudur, değil midir; hakikaten bu beşerler oy kullanıyor mu kullanmıyor mu; öldüler mi yaşıyorlar mı, bunlara tek tek bakmaya başladık. 130 yaşında seçmenin hala olduğunu göreceksiniz, 130 yaşında seçmen olur mu? ‘Ölüleri bile kaldırın oy kullandırın’ demenin tesadüf olmadığını, ağızdan öylesine çıkmış bir laf olmadığını bugün çok daha uygun anlamış bulunuyoruz.

“3 MİLYON MESKENE GİRİLDİ”

Öbek sayısı, sandık sayısı ile çabucak hemen eşit olmak durumunda. Türkiye’de yaklaşık 180 bin civarında sandık olacağını kestirim ediyoruz. Bugüne kadar, bütün Türkiye’de oluşturduğumuz öbek sayısı 163 binin üzerinde. Bütün Türkiye’yi aslında biz, öbek öbek öbeklemişiz. BİTEM’in dayanağı ile sisteme giriyoruz. İli, ilçeyi, mahalleyi seçiyoruz. O mahallede 400’den fazla seçmen yaşıyorsa öbeklere ayırıyoruz, 400’den azsa o mahalleyi, köyü öbek olarak kabul ediyoruz. Bu formda 163 bin küsür öbek yapmış durumdayız. Örgütlerimiz gerçek manada çalışacak. Toplamda 105 bin misyonlu belirlediler. Bu 105 bin vazifelinin 31 binin üzerindeki arkadaşımıza öbek sorumlusu eğitimi verip, onlar meskene girdiklerinde ne yapacaklar, seçim güvenliği için nasıl çalışacaklar, ne yapmayacaklar… Bütün bunların hepsini onlara anlatmış durumdayız. Şu ana kadar da 3 milyonun üstünde konutu ziyaret etmiş durumdayız.

Bütün sandık sorumluları tek tek sorgulandı. 1 Ekim tarihinde, birinci çeşit aramalarımızın sonuçlarını alıp, çabucak Genel Merkezimizde toplantı yapacağız. Bütün sandık sorumluları; tek tek telefonla aranarak, bu türlü bir misyonun var haberin var mı yok mu… Bütün bunlar teyit edilerek, örgütlerimizin bir fotoğrafını çektik, sandık güvenliği açısından. Buradan çıkan eksikleri de en kısa müddet içinde tamamlayıp, yolumuza devam edeceğiz. Gayemiz; bütün sandıklarda bir müşahit, bir sandık vazifelisi yapabilmek. Bu çalışmanın eksiklerin giderilmesi açısından, Türkiye geneline yayılan, iki bin aktif Parti Okulu eğitmeni tarafından yapılan çok bedelli bir çalışma olduğunu hepimiz görüyoruz.”

Çalıştaya; Ankara Avukat Hakları Grubu, TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası, Ben Seçerim Derneği, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Toplumsal Demokrat Avukatlar Derneği, Oy ve Ötesi, Türk Hukuk Kurumu, Mülkiyeliler Birliği üzere birçok sivil toplum kuruluşu ve meslek örgütü katıldı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir