Bakan Nebati duyurdu: Aralık ayından itibaren düşecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, çeşitli ziyaretler ve programlar için sabah saatlerinde Kastamonu’ya geldi. Bakan Nebati, AK Parti Vilayet Teşkilatı’nca Şerife Bacı Öğretmenevi’nde düzenlen ‘2023’e Yanlışsız Kent Buluşmaları’ programına katıldı. Burada konuşan Nebati, AK Parti olarak eser ve hizmet siyasetinden asla ödün vermediklerini belirterek, iktidarları periyodunda sağlıktan eğitime, ulaştırmadan konuta birçok alanda çalışma yaptıklarını söyledi.

SİZİN YERLİLİK ORANINIZ NE KADAR?

Yollarının açık olduğunu ve çalışmaya devam edeceklerini kaydeden Bakan Nebati, Türkiye’nin yerli ve ulusal aracı Togg’a yönelik tenkitlere karşılık verdi.

Muhalefetin bu vakte kadar Togg’a birçok tenkitte bulunduğunu hatırlatan Nebati, “Bunlar yetmedi; aracı görmeye başladıkça toplum içerisindeki enerjiyi hissettikçe yerlilik oranını sorgulamaya başladılar. Bunları herkes tanıyor, kim olduğunu biliyor. Bunlar köprü yapılırken, ‘Yaptırmam’; kent hastaneleri yapılırken, ‘Niye bunları yapıyorsunuz’; Marmaray, Avrasya Tüneli yapılırken, ‘Hayır’ diyenler. Kastamonu’ya, ülkemizin bütün bölgelerinde yapılan havalimanından yaparken, ‘Niye yapıyorsunuz’ diyenler. Bunlar tıpkı zihniyet. Kim bunlar? Koyu muhalefetin de dışına çıkarak ülkenin gerçeklerine ve direkt olan gereksinimlerine ‘Hayır’ diyenler. En son Togg’daki yerlilikle ilgili sorgulamalarında şu soruyu cevaplamayı hak ediyorlar. Sizin yerlilik oranınız ne kadar? Evvel bir aynaya bakın, sizin yerlilik oranınızla aykırı orantılı olduğuna argümana girerim. Bizim araçlarımız yerli, biz yerli ve milliyiz” dedi.

ENFLASYON DÜŞMEYE BAŞLAYACAK

Hizmet için çalıştıklarını lisana getiren Bakan Nebati, “Bu ülke için çalışıyoruz, eser hizmeti için çalışıyoruz. Elimizden gelen her uğraşı ortaya koyuyoruz. Dünya bir krizle karşı karşıya kaldığında bu krizin üstünden gelecek her türlü enstrümanı en düzgün halde kullanmaya uğraş ediyoruz. 20 yıldır bu ülkede hiç ancak hiç kimse ‘Beni enflasyonun altında ezdirdiler’, ‘Beni hekimsiz bıraktılar’, ‘Benim çocuğumu kitapsız bıraktılar’ diyemez” diye konuştu. 

Sorunların üzerinden geçerek çalışmaya devam ettiklerini vurgulayan Nebati, “Bakın Döviz kurunun oynaklığı asgarî düzeyde. Öngörülebilirliğin arttığı, insanların hesaplarını çok rahat bir biçimde yapabildiği bir devirdeyiz. ENFLASYON, aralık ayından itibaren baz tesiriyle de olsa süratli bir halde düşmeye başlayacak ve amacımız olan tek rakamlı enflasyonu yakalayacağız. Bunu hiç kimse işini kaybetmeden, aşını kaybetmeden, kepenk kapatmadan, atölyelerin kapılarına kilit vurmadan, fabrikaların kapılarına kilit vurmadan gerçekleştireceğimizi; tüm dar gelirli, sabit gelirli başta olmak üzere, toplumun enflasyondan en fazla etkilenen kısımlarının bizim attığımız adımlarla daha rahat bir hayat sürdüreceklerini, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın önderliğinde 20 yıldır yapmış olduğumuz uygulamalarla devam ettireceğimizi tabir ederim” dedi. 

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir