CHP’nin Rize’den 46 yıl sonra çıkan ilk vekili Tahsin Ocaklı: Bu bir işaret

RİZE – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketi Rize’den tam 46 yıl sonra milletvekili çıkarmayı başardı. Millet İttifakı tek liste olarak girdiği seçimde yüzde 21,46 oy oranıyla 1’nci sırada yer alan Tahsin Ocaklı’yı Meclis’e göndermeyi başardı. Ocaklı, son olarak 1977 seçimlerinde Yılmaz Balta ve Sami Kumbasar’ı Rize’den milletvekili çıkarabilen CHP’nin 28’inci devir milletvekili olarak TBMM’de vazife yapacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve partisine hemşerilik bağıyla her periyot yüksek oy oranıyla takviye veren Rize’de 2002 Genel Seçimleri’nden bu yana ilk defa AK Parti dışındaki bir parti milletvekili çıkarmış oldu. 3 milletvekili Meclis’e gönderen Rize’de yalnızca 2007 Genel Seçimleri’nde yeniden kent ile yüksek bağı olan eski başbakan Mesut Yılmaz bağımsız olarak vekil seçilmiş, 2002, 2011, 2015 Haziran, 2015 Kasım ve 2018 Genel Seçimleri’nde 3 milletvekilinin tamamını kazanmayı başarmıştı.

LAZCA ÇALIŞMALARI VE ALBÜMÜ VAR

CHP’nin Rize’deki bu muvaffakiyetinin mimarlarından Tahsin Ocaklı, kentin en büyük ilçesi Ardeşen’de dünyaya geldi ve İTÜ İnşaat Mühendisliği mezunu olarak uzun yıllar İstanbul’da inşaat dalında faaliyet gösterdi. 2004 ve 2014 yıllarında Ardeşen’den belediye lider adayı olan Ocaklı, 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’nde de CHP’den 2’nci sırada milletvekili adayı olmuş ama seçilememişti. Anadili Lazca olan ve bu lisan için değerli çalışmalarda bulunan Ocaklı, İstanbul’da Lazca lisan eğitimi veren bir kurumda öğretmenlik de yaptı. Bağlama çalıp türkü söyleyen Ocaklı’nın 8 yapıttan oluşan Lazca albümü de bulunuyor.

22 Mayıs Pazartesi açılacak TBMM’de 28’nci Devir CHP Rize Milletvekili olarak yer alacak Ocaklı ile seçime birlikte girdiği GÜZEL Partili 2’nci sıra adayı Köksal Toptan ve Saadet Partili 3’üncü sıra adayı Muhammet Yıldız eşliğinde partisinin Rize’de 46 yıl sonra gelen bu zaferini konuştuk. Rize’nin iktidara her devir verdiği yüksek dayanağa karşın kentin her periyot gerilediğini kaydeden Ocaklı, buna rağmen Rizeli’nin kendilerine parlamentoda haklarını savunma vazifesi verdiğini söyledi.

‘BÜTÜN BİLEŞENLER BİRLİKTE HAREKET EDEREK BAŞARDIK’

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı’nın adaylığından seçimine, 46 yıl sonra gelen muvaffakiyetten Rize’nin beklentilerine, kentte AK Parti’ye olan takviyeye, Cumhurbaşkanlığı ikinci cins seçimlerine kadar birçok başlıkta sorularımıza karşılığı şu formda oldu:

Cumhuriyet Halk Partisi 46 yıl sonra Rize’den milletvekili çıkarmayı sizinle başardı. Bu muvaffakiyetin sırrı nedir?

Bütün Türkiye’de olduğu üzere Rize’de de büyük bir baskı, iktisatta ve mutfaktaki zorluklar insanları bir çıkış aramaya yöneltti ve genel liderlerimizin kararıyla bileşenler olarak Rize’de birlikte çalışmaya ve tek liste ile seçime girmeye karar verdik. Bunun da karşılığını aldık. Bütün ittifakın bileşenleri, bütün aday adaylarımız, eski ve yeni il-ilçe liderlerimiz, bütün toplumsal ve siyasal dinamiklerle harekete geçildi. Bu baskı ve zulüm rejimine karşı daima birlikte hareket etmek kaidesiyle Rize’de çok güçlü olan Recep Tayyip Erdoğan rejimine birinci yara verilmiş oldu. Birinci milletvekili işarettir. Biz bunu tıpkı bileşenlerle 28 Mayıs’ta Türkiye’yi kazanmak üzere devam ediyoruz. Şu anda Türkiye’de tek adam rejimi kazanamadı. Bundan sonra en yüksek oyu alan kazanacak. Yüzde 50’yi alamayan Erdoğan, en yüksek oyu da alamayacak. Türkiye’de iktidarı biz göğüsleyeceğiz.

Rize, Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi ve partisi her devir rekor oranda oy alıyor bu kentten. Rize ve Erdoğan ortasındaki özel bağ çalışmalarınıza mahzur oldu mu? Rizelileri nasıl ikna ettiniz?

Rizelilerle biz rekabetimizi Erdoğan-Kılıçdaroğlu üzerine kurmadık. Biz rekabetimizi Erdoğan’ın Rizeliler için söyledikleri üzerine kurduk. Yani çay fiyatlarının 11,3 TL olmasına rakip olduk ve fiyatın en az 15 TL olmasını ve iktidarımızda bunu yapacağımızı söyledik ve hala ısrarla beyan ediyoruz. Çaykur’un çalışanlarının takım meselelerini 6 ile 8 ay çalışma müddeti müjdelemelerine karşılık biz 12 aylık takım kelamı veriyoruz. Hasebiyle Rizeli’nin seçim yapacağı tercih kendi refah düzeyi ve kendi özgürlüğüdür. Rizeli gençleriyle özgürlük alanlarını, toplumsal alanlarını büyütecek; yasaklanan konserler, şenlikler yine Rize’ye kazandırılacak.

’46 YIL SONRA SEÇİLMİŞSEK İKTİDAR KAPIDA’

CHP milletvekili olarak istediği sayıya ulaşamasa da Erdoğan’ın kalesinden 1 milletvekili çıkarmayı başardı. Rize’de CHP’nin 1 vekil çıkarması Türkiye’de bir değişimin başlangıcı olarak yorumlanabilir mi?

Bunu tam da bu türlü okumak lazım. Rize’de şayet biz 46 yıl sonra idareye talip olarak görevlendirilmişsek o vakit iktidar kapıda demektedir. 28 Mayıs’ta da bunun karşılığını göreceksiniz. Artık Genel Liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu’nun Halil İbrahim sofrasında bütün demokrasi güçleri ile bunun karşısında yer alan tek adam rejimi ortasında karar verilecek. Ben Türkiye’nin demokrasi ile yönetilmeyi hakkettiğine inanıyorum. Bunun için seçmenin 13’üncü Cumhurbaşkanı olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nu seçeceğine inanıyoruz.

Sizin hem parti olarak hem şahıs olarak Rize’nin Lazca konuşulan doğu ilçelerinde oyunuz daha fazla. Laz bir aday olarak yarışmak risk miydi, avantaja mı dönüştü?

Şöyle bir avantaj olmuş olabilir. Doğu ilçelerinden uzun vakittir partimizden 1’inci sırada bir aday gösterilmemişti. Doğu ilçeleri bu teveccühe karşılık 1’inci sıra adaylarına biraz daha fazla sahip çıktılar. Fakat vilayetimizi doğu-batı diye ayırmıyoruz. Rizeli’nin muhtaçlığı olan şey en batıda olan İyidere’de de birebirdir, en doğuda olan Fındıklı’da da birebirdir. İki yerde de çay üreticisinin, çalışanın sorunu birebirdir. Hasebiyle biz tümden bir tahlille içinde Rizeli’nin bulunduğu her yerde olacağız.

‘RİZELİ BİZE HAKLARINI SAVUNMA MİSYONU VERDİ’

AK Parti 2002 yılından beri yalnızca 2007’de bağımsız olarak vekil seçilen Mesut Yılmaz’ın dışında Rize’de tüm milletvekillerini kazanıyordu. 2002’den bu yana Rize’den ilk defa AK Parti dışından vekil olarak Meclis’te yer almanızı sağlayan neydi?

4 devirdir hemşerilik bağıyla en yüksek oy oranıyla Erdoğan’a takviyesini verdi Rize. Ancak beklentiyi karşılamayan, hala gerileyen bir Rize olunca Rizeli karar verdi ve şöyle dedi; 1 milletvekili olsun ve bu milletvekili bizim haklarımızı savunsun, Rize’nin hakkını alsın. Bu milletvekili olarak parlamentodaki kürsüden Rize’nin meselelerini dillendirmemiz yüksek perdeden duyurmamız mümkün. En uygun muhalefeti yaparız, yasal düzenlemelerle, önergelerle Rize’nin lehine olacak her şeyi söyleriz. Söyleriz de bunun söyleyip yapılmasını beklemek yerine Rizeli’ye düşen misyon bunun argümanlarını ortaya koyanlara iktidar vazifesi verip 4 devirdir yapılmayanları CHP iktidarı ve Millet İttifakı bileşenleri tarafından icra edilmesini görmektir.
Farkımız görülecek. Bu periyotta Rize ve Türkiye’nin ya bize muhalefet olarak seslerini duyurmamızı kabullenmesini ya da iktidar yoluyla kendisini refaha kavuşturacak bir seçim yapmasını istiyoruz.

‘ÇAY KANUNU HAZIRLAYACAĞIZ’

TBMM’de birinci olarak Rize’nin hangi problemlerini duyurmayı planlıyorsunuz?

Rize için dillendireceğimiz 4 temel başlık var. Tarım, hayvancılık, turizm ve denizcilik. Tarım başlığı altında çay üretimidir. Çay üreticisi için çay kanunu tasarısını hazırlamak ve bu kanunla birlikte çay üreticisini kollayan bir yasa ile özelleştirme tehdidini ortadan kaldırmak, Çaykur’un fonksiyonlu ve ziyan etmeyen bir kurum haline gelmesini sağlamak, Çaykur çalışanlarını kollamak, kota, kontenjan üzere sıkıntıları ortadan kaldırmak, özel bölümün yaş çay taban alım fiyatı altında alım yapmasının önüne geçecek düzenlemeler yapmak, gübreyi yüzde 50 desteklemek için gerekli çalışmaları yapacağız.
Ayrıca hayvancılıkta bir destekleme yapılmasını planlıyoruz. Her köyde her aileye tahminen 1 hayvanı hibe yoluyla vermek, köylerimizde ve mahallerimizde hayvancılığı tekrar başlatmak için köy okullarımızı açmak, köylerdeki sıhhat ocaklarını ve gerekli kurumları yine açarak köyde ömrü özendirmek planlarımız ortasında.
Turizmde Rize’de büyük bir potansiyel var. Rize turizm potansiyelinin şimdi yüzde 10’unu kullanıyor. Planlı ve altyapılı bir formda teşvik de verilerek küçük küçük modellemelerle turizm işletmelerinden gelir elde edilmesini planlıyoruz. Balıkçılıkta da desteklemelerin artırılması planlarımız var.

‘İKİNCİ ÇEŞİTTE TÜRKİYE’Yİ KAZANACAĞIZ’

CHP açısından bu seçimim sayılı zaferlerinden biri Rize. Bu zaferin mimarlarından biri olarak Cumhurbaşkanlığı’nda ikinci tur seçimi için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini düşünüyorsunuz?

Rize’de eksik kalıp anlatamadığımız kısımları, yani bizim terörle ilişkilendirilme eforunu önleyecek, daha çok Rizeli’nin muhtaçlığı olan şeyleri anlatacak yeni siyasetler geliştireceğiz. Bunları bizim ismimize söyleyecek bilhassa Türkiye’nin milliyetçileri, Atatürkçüleri ile bu durumu da bertaraf edeceğiz. Bu yüzden inancımız tam. Biz Türkiye’yi kazanacağız. Aday arkadaşlarımızla tekrar başlamış üzere çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir