Buğday gelip un gidecek! Arzumuz bedava vermek

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – Kirişci, büyükşehirlerde devam eden ekmeğe artırım tartışmalarına ait ise “Ekmek yapan fırıncının kullanacağı unu sübvanse ediyoruz. 2 bin 950 lira ton başına. Biz vazifemizi bakanlık olarak yapmış oluyoruz” açıklamasında bulundu.

Kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kirişci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında fakir ülkelere tahıl ve tahıl eserlerinin ulaştırılması konusunda varılan mutabakata ait bilgi verdi. Tahılın Türkiye’de işleneceğini söyleyen Kirişci, “Bu bahiste bizim atıl bir kapasitemiz var. Mesela un endüstrinde, makarna, irmik ve bulgur endüstrinde… Artık biz kendi atıl kapasitemizi çalıştıracağız. Rusya’dan alacağımız o bedelsiz buğdayı kendi fabrikalarımızda işledikten sonra biz en az gelişmiş ülkelere bunları göndereceğiz. Cumhurbaşkanımızın isteği ücretsiz aldığımız buğdayı, bulgur olarak, un olarak parasız vermek” dedi.

 ZAM TARTIŞMASI

İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerde devam eden ekmek artırımı tartışmalarını da kıymetlendiren Kirişci, şunları kaydetti: “Biz zati buğdayla ilgili biliyorsunuz, 7 bin 450 liradan buğdayı üreticiden aldık. Artık onlara 4 bin 500 liradan veriyoruz. Yani 2 bin 950 lira biz ekmek yapan fırıncının kullanacağı unu TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi) olarak sübvanse ediyoruz. 2 bin 950 lira ton başına. Münasebetiyle bizim üreticilere ödediğimiz paranın 2 bin 950 lira altında bir fiyatla bunu un sanayicisine verip ‘sen de un yap bundan, bunu da fırınlara ver’ dediğimizde biz vazifemizi bakanlık olarak yapmış oluyoruz.”

KURAKLIK RİSKİ

Kirişci, yağışların az olması nedeniyle yaşanabilecek kuraklık riskiyle ilgili soru üzerine de “Su rezervlerimiz konusunda derdimiz yok. Çiftçimizin ekim süreçleri bitti. Toprağın hazırlanması konusunda bir sorun yok. Ekinler ekildi. Tarım sigortası kapsamında kuraklık riskiyle ilgili TARSİM poliçe üretiyor. Vatandaşlarımızın bu poliçelere ilgi göstermelerini tavsiye ediyoruz. Türkiye’nin sigorta ortalaması yüzde 21.4, yani TARSİM’de çok düşük. ÇKS’ye kayıtlı çiftçilerin 5’de 1’i lakin sigortaya kayıtlı. 16 yıllık bir mazisi var. Daha fazla olmasını istek ederdik” dedi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir