Bursa İnegöl’de gençlerin yoluna ışık tutacak etkinlik başladı

BURSA (İGFA) – İnegöl Belediyesi’nin Kaymakamlık, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Rehberlik Araştırma Merkezi iş birliğinde gençlerin yoluna ışık tutacak 6. Üniversite ve Meslek Tanıtım Günleri aktifliği başladı.

Gençlerin hayatına taraf verecek üniversite ve meslek tercihi konusunda en hakikat kararları verebilmeleri, doğru seçimleri yapabilmeleri ismine 5 yıldır klasik olarak gerçekleştirilen tertip, bu yıl 6’ncı defa kapılarını öğrencilere açtı. Hikmet Şahin Kültür Parkı içerisinde bulunan İnegöl Belediye Spor Salonunda düzenlenen 6. Üniversite ve Meslek Tanıtım Günlerinde bu yıl 21 üniversite ve 12 meslek standı olmak üzere toplam 33 stant yer alıyor.

2 GÜN BOYUNCA AÇIK KALACAK

16-17 Nisan tarihlerinde 2 gün boyunca açık kalacak aktiflik bugün 09.30-16.30, 17 Nisan Çarşamba günü ise 09.30-15.30 saatleri ortasında açık olacak. Tertipte 11 ve 12. sınıf öğrencileri stantları ziyaret ederek üniversiteleri ve kısımları tanıyıp meslekler hakkında bilgi sahibi olacaklar.

6. Üniversite ve Meslek Tanıtım Günleri aktifliği, bu sabah 10.00’da yapılan merasimle kapılarını açtı. İlçe protokolü ile öğrencilerin katıldığı merasimin açılış konuşmasını yapan İnegöl Ulusal Eğitim Müdür Vekili Salih Aybaş, “Öğrencilerimizin gelecek tercihlerini belirleyecek şuurlu bir gençlik yetiştirmek emeliyle İnegöl Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Rehberlik Araştırma Merkezi ve Ruhsal Danışmanlardan oluşan takımımızla bu aktifliği gerçekleştiriyoruz. Yurt içi ve yurt dışından devlet ve vakıf üniversiteleri ile mesleklerin tanıtıldığı Üniversite ve Meslek Tanıtım Günleri etkinliğimiz 2 gün sürecek. 6’ncısını düzenlediğimiz bu aktifliği her yıl yaklaşık 10 bin öğrencimiz ziyaret etmektedir. Ülkemizde yetişmiş eleman sorunu yaşanmaktadır. Bunun da bilinçsiz üniversite meslek tercihinden kaynaklandığı bilinmektedir” dedi.

“İNEGÖL’ÜN BAŞARILI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

UÜ İnegöl İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Bozkurt ise “Üniversite tercihi yapmak kolay bir durum değil. Fakat çalışan, uğraş eden, kıymetli bir vaktini bu manada harcayan öğrencilerin kesinlikle başarılı olacaklarına inanıyorum. Buradaki tertip meslek tercihi ve üniversite seçimi. Tercih devirlerinde bakıyoruz vakit zaman aileler üniversiteleri dolaşıyor. Tercih yapabilmek için evvel belirli bir başarıyı yakalamış olmak gerekiyor. Bu manada İnegöl’ün başarılı olduğunu düşünüyorum. Kıymetli gençler çok çalışmamız lazım. Bu manada ben bu tertibi düzenleyen ve bir farkındalık oluşturmaya çalışanları tebrik ediyorum. Öğrencilerimize şimdiden muvaffakiyetler diliyorum” diye konuştu.

21 ÜNİVERSİTE VE 12 MESLEK TANITILACAK

Belediye Başkanı Alper Taban ise 6’ncısı gerçekleşen Üniversite ve Meslek Tanıtım Günleri için bir ortaya geldiklerini hatırlatarak şöyle konuştu: “Bu çok değerli bir iş. Zira hakikaten yararlı olduğumuzu görmek beni de çok keyifli ediyor. Kaynaklarımızı sizler için hakikat bir biçimde kullanabilmek bizleri memnun ediyor. Tabi biz bunu kendi başımıza yapmıyoruz, çok değerli paydaşlarımız var. Kaymakamlığımız, Ulusal Eğitim Müdürlüğümüz, Rehberlik Araştırma Merkezimiz, Üniversitemiz takviye veriyor. Burada 21 üniversite ve 12 meslek tanıtımı olmak üzere 33 stant yer alacak. Kamu kurumlarımız olacak. Ben takviye veren herkese teşekkür ediyorum.”

“Biz öğrenci kardeşlerimizin geleceğe dair sağlıklı bir biçimde yol almalarını, ilerlemelerini, meslek ve üniversite tercihlerini yapabilmeleri ismine katkı vermek istedik. Daha evvel de kültür sanat aktiflikleri, teknoloji fuarları, gençlik konserleri, kitap fuarları, teknofest seyahatleri, proje takımları, toplumsallaşma ismine ve hobilerini yapabilmeleri ismine pek çok işler yaptık. Halk dansları topluluğumuz, yüzme havuzumuz, nöbetçi kitaphaneler, spor imkanları, akademik takviyeler, eğitim yardımları, staj takviyeleri, Meslek ve İstihdam Merkezi oluşturarak çeşitli takviye ve faaliyetler üzere pek çok hususta gençlerimize takviye olduk, olmaya da devam edeceğiz.”

“BİZİMLE FİKİR VE TEKLİFLERİNİZİ PAYLAŞIN”

“Gençlerimiz bugünün de yarının da temsilcileri. 18 yaşına gelen gencimiz seçme ve seçilme hakkına sahip oluyor. Bunlar bedelli şeyler. Sizlere verilen değerin göstergesi. Sizler de hayata en hoş biçimde tutunacaksınız, meslek sahibi olacaksınız, yöneticiler olacaksınız, çalışan, üretenler olacaksınız. Bizler de bu yolda sizlerin yanınızda destekçiniz olacağız. Bizlerle lütfen fikirlerinizi, tekliflerinizi, tenkitlerinizi paylaşın. Her fikir çok kıymetli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir