Erzurum’un ardından Trabzon’da da provokasyon: ‘100 kişilik grup saldırdı’

TRABZON – Trabzon kent merkezinde AK Partili grup Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet İttifakı üyelerine saldırdı.

Seçim çalışmalarını sürdüren CHP’nin Kahramanmaraş Caddesi’nde açtığı standın karşısına AK Parti de stant açtı. Gün sonunda CHP milletvekili adaylarının da meşaleler eşliğinde geldiği standa aynı saatlerde İBB Başkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı Ekrem İmamoğlu’nun mitingine yapılan ataktan ötürü yüzlerce kişi bilgi almak için geldi. Daha sonra AK Parti standına gelen bir küme, CHP standına gerçek “Recep Tayyip Erdoğan” ve “Kahrolsun PKK” sloganları attı.

MİLLETVEKİLİ ADAYI VE VİLAYET LİDERİNE SALDIRI

CHP’liler, çalışmalarını bitirerek standını toplayıp caddede yürüdüğü esnada AK Parti Vilayet Lideri Sezgin Mumcu, AK Parti Ortahisar İlçe Lideri Selahaddin Çebi, AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu’nun da içinde bulunduğu ve AK Parti Gençlik Kolları üyelerinin oluşturduğu 100 kişilik küme, 30 kişilik CHP’li kümenin karşı istikametinden yürümeye başladı. AK Partililer yürüyüş esnasında tekrar “Recep Tayyip Erdoğan” ve “Kahrolsun PKK” sloganları atmaya başladı. İki küme karşılaştığında CHP’liler geçmek isterken AK Partililer tarafından CHP 6’ncı sıra Milletvekili Adayı Mustafa Erdi Çakır ve Gelecek Partisi Vilayet Lideri Hasan Kamil Velioğlu’na fizikî atak yapıldı. Kaos büyümeden sona erdi.

SUİÇMEZ: ELİMİ UZATTIM, ÜZERİME YÜRÜDÜLER

Olayın akabinde Millet İttifakı milletvekili adaylarına yapılan akın Atatürk Alanı’nda yapılan basın açıklamasıyla kınandı. CHP Trabzon 1’inci sıra Milletvekili Adayı Sibel Suiçmez provokasyonun ön seslerini aldıktan sonra stantlarını topladıklarını belirterek olayı şöyle anlattı: “Sessiz bir formda alanı terk ettik. Kuvvetli Otel’in önüne geldiğimizde AKP İl Başkanı demekten üzüntü duyduğum şahsın başını çektiği bir kalabalık güruh ‘Recep Tayyip Erdoğan’ diyerek üzerimize yürüdü. En önde idim. Önde Vilayet ve ilçe liderini gördüğüm sırada onlara merhaba demek için elimi uzattım. Lakin bayan olmama karşın üstüme geldiler. Ellerimle onları sağa sola açarak kalabalığı yardım. Ön tarafa geçtim. Arkadaşlarım beni uzaklaştırmaya çalışırken ardımdan gelen milletvekili adayımıza ve gelecek partisi vilayet liderimize saldırdılar.”

‘İSTİFAYA DAVET EDİYORUM’

“Bizler bu vakte kadar korkmadık” diyen Suiçmez, kelamlarına şöyle devam etti: “14 Mayıs’ta da dimdik sandıkları koruyacağız. AKP’nin sayın il ve ilçe liderini istifaya davet ediyorum. Elimizde imgeler var. Açık ve net. Şahsen ben şahidim. Bir bayanın önünü kesmenin ne demek olduğunu Trabzon halkı onlara sandıkta soracaktır. Artık sesleniyorum. Sayın İçişleri Bakanı, Sayın Vali, Sayın Emniyet Müdürü, seçimler, seçim güvenliği, adayların güvenliği sizin namusunuzdur. Kaç günden beri Trabzon’da provokasyonların ayak sesleri geliyordu. Bunu ben biliyorum da yetkililer bilmiyor mu? Trabzon kentini provokasyonla anılan bir kent yapmalarına asla müsaade vermeyeceğiz. Buna müsaade etmeyeceğiz. Artık yetkilileri vazifeye davet ediyorum. Bütün mobeseleri alsınlar. Kimin provokasyon yaptığını hepimize göstersinler. Bu kamu hatasıdır. Güvenlik güçlerimiz zaten harekete geçerlerse şad oluruz.”

ÇAKIR: KORKUSUZLUĞUMUZ ONLARIN EN BÜYÜK KORKUSU

Saldırıya uğrayan CHP Milletvekili Adayı Mustafa Erdi Çakır ise ülkeden hak, hukuk, adalet beklediklerini lisana getirerek “Bu kentte doğmuş, büyümüş, sıradan bir beşerim. Lakin son bir aydır sıradan bir insan değilim. Zira ben Kuvayi Milliye’nin devamı olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin milletvekili adayıyım. Bizi korkutmaya çalışıyorlar. Bizim korkusuzluğumuz onların en büyük korkusu. Bundan sonra da birebir yerde standımızı açmaya devam edeceğiz. Daima birlikte bu kentin de Türkiye’nin bahtını de değiştireceğiz. Tohum toprağa düştü, çiçekler filizlenmeye başladı. Pürüz olamazsınız bahar geliyor” tabirlerini kullandı.

VELİOĞLU: BU KENT BUNU HAK ETMİYOR

Saldırıya uğrayan bir diğer isim Gelecek Partisi Vilayet Lideri Hasan Kamil Velioğlu da geçmişte birlikte siyaset yaptığı arkadaşlarının bu provokasyona alet olmasından keder duyduğunu belirterek “Benim üzerime de yürüdüler. Demokrasiye yakışmayan, şölen halinde geçirmemiz gereken ortamı hengameye dönüştürmeleri üzücü. Beni tanıyan insanların bana karşı bu harekete girişmeleri ayrıyeten üzdü. Bir daha yaşanmaz umarım. Kendilerini Allah’a havale ediyorum. Akşam başlarını yastığa koyup düşünler ne yaptıklarını. Bu kent bunu hak etmiyor. Halkımızın hakikat kararını vereceğine inanıyorum” kelamlarına yer verdi.

AK PARTİLİ MUMCU: KELAMLI VE FİZİKÎ TACİZE UĞRADIK

Olayın ardından AK Parti Vilayet Lideri Sezgin Mumcu da bir açıklama yaptı. Mumcu açıklamasında şu sözleri kullandı: ”Akşam saatlerinde Maraş caddesinde AK Parti bayan kollarımızın kurduğu standımız, başını Millet İttifakının milletvekili adaylarının çektiği bir küme tarafından meşaleler ile kelamlı ve fizikî tacize uğramıştır. 14 Mayıs’ta sandığa gömüleceğini anlayan zillet ittifakı mensupları gitgide çirkefleşmektedir. Seçim bir demokrasi şölenidir. Bu havayı bozmaya çalışanları esefle kınıyorum.”

HAFTA İÇİ HÜDA-PAR TANSİYONU YAŞANMIŞTI

Trabzon’da hafta içinde de siyasi tansiyon tırmanmıştı. HÜDA-PAR’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kente geldiği çarşamba günü açtığı stant ağır reaksiyonla karşılanınca kaldırılmıştı. Sonraki gün tekrar açılan stant yine olaylara neden olmuş ve Emniyet Müdürü Murat Esertürk’ün çabalarına karşın tansiyon dinmemişti. Polis barikatı aşılarak yıkılan standın ısrarla kaldırılmadığı olayda daha sonra HÜDA-PAR’lılar polis koridoru ile bölgeden uzaklaştırılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir