Sıradışı bir kraliçe… 8. Henry’i yola getiren kadın!

Gabrielle, sizinle başlayacağım. Daha kitap çıkmadan bu projeye başlamışsınız. Bu nasıl oldu ve sizi Karim’le bir ortaya getiren şey neydi?

– Gabrielle Tana: Kitabı nitekim yayımlanmadan evvel okuyacak kadar şanslıydım ve bu bayandan büsbütün büyülenmiştim. Tudor tarihini okumuştum ancak onun hakkında sahiden bir şey bilmiyordum. Sonra Karim’in çalışmalarını gördüm ve birlikte yapacak bir şeyler bulmaya takıntılı hale geldim. Onunla tanışmak için Berlin’e gittim ve o aslında senaryoyu okumuştu, ilgisini çekmişti. Ve sonra aslında dünya değişti, COVID oldu ve her şey sahiden durdu. Fakat biz bu mühlet boyunca çalışmaya devam ettik. Aslında Karim, tarihin bu devri hakkında hiçbir şey bilmiyordu. 8. Henry’nin kim olduğunu bile bilmiyordu. Yani, o vakti sahiden tarih dersleri yapmak ve yazarlarla çalışmak için kullandık ve bu sahiden gerçek bir ayrıcalıktı. Böylelikle bahtsız bir durumdan en yeterli halde faydalandık. Sonra hayat olağan nizama gelene kadar sineması yapabildik.

Karim, sizi bu sinemaya çeken ne oldu?

– Karim Aïnouz: Sanırım beni bahse birinci iten şey Gabby ile karşılaşmamdı. Büyük yapımcılarla müsabakam her vakit çok özeldir. Lakin sanırım Gabby ile tanışmamdan sonra beni kıssaya asıl çeken “Catherine” karakteri oldu. Neden daha evvel onun hakkında bir şeyler yapılmadı diye düşündüm. Onun gücü ve bu bayanın ne kadar çağdaş olması ilgimi çekmişti. Bu yüzden, 500 yıl öncesinden bir karakterin bugün mantıklı olduğunu düşünmek çok enteresandı.

Kıssa Britanya İmparatorluğu’ndan önceye, Tudor Hanedanı’na dayanıyor… Öyküyü anlatmak istemenizde ‘sömürgeleştirilmiş bir ülkeden’ gelmenizin tesiri var mı?

– Karim Aïnouz: Sanırım bu sineması yapmamın nedenlerinden biri de Avrupa tarafından sömürgeleştirilmiş ülkelerden gelmemiz. Bu yüzden, fikirle flört ederken, bunun bir modülü da tarihi bu perspektiften yazma isteğiydi. Yazılmış o kadar çok tarih var ki. Biz de sinemanın başında bunu söylüyoruz. Bunu yapabildiğim için nitekim heyecanlandım. Geldiğim yerden birinin imparatorluğa dönüşecek olan yer hakkında yazdığını düşünmek hakikaten enteresan geldi. Asıl heyecan verici olan, sinemanın geçtiği yılın Portekiz’in Brezilya’yı işgal etmesinden, birinci defa Brezilya’ya girmesinden tam 45 yıl sonra olmasıydı. İngiltere’nin nasıl olduğuna bakma mümkünlüğü beni sahiden çok heyecanlandırdı.

TUDOR DÖNEMİ UZMANLARINDAN DERS ALDIK

Hem Alicia’ya hem de Jude Law’a soracağım, karakterinizi ne kadar müddette araştırdınız?

– Alicia Vikander: Gerçek karakterlere dayandığı için çok fazla bilgi var, geriye dönüp araştırma yapılacak çok şey var. Projeye başladığımda, Jude zati bir müddettir Karim ile tanışıyordu. Ders vermek için gelen Tudor devrinin uzmanları bir müddet bizlerle vakit geçirdi. Ve natürel ki, Tudor tarihinde nitekim ne olduğunu bilemeyiz, bu türlü bir sinema yaratmanın hoşluğu de burada.

Karim’le birinci konuşmamdan sonra bu projenin bir kesimi olmak benim için çok ilgi cazipti. Bu çift ve bağları hakkında sinema yapmak ve akabinde bu tarihçi yapıtının sahip olduğu hoş renkleri ve görkemli ortamı kullanmak istiyordu. Bu yüzden, hazırlıkların birçok provada bu iki insanın nasıl bir ortaya geldiğini anlamaya çalışıyorduk.

– Jude Law: Bütün tarih kitaplarını bol bol okuyarak vakit geçti. Sanırım beni şaşırtan şey, okudukça bütün tarih kitaplarının tıpkı olgulara sahip olduğunu ve ortadaki boşlukların her tarihçi tarafından farklı yorumlandığını fark etmemdi. Ve bunu kendi biçimimizde yorumlayabilmemiz, gerçeklerin tıpkı kalması aniden özgürleştirici oldu.

8. HENRY’İ ANLAMAK ZORUNDAYDIM

8. Henry üzere bir ismi oynamak nasıldı? Tarih boyunca çokça eleştirilen bir karakteri oynamak size nasıl hissettirdi?

– Jude Law: Sahiden dürüst olursam, her şeyden evvel, onu bir canavar olarak görülmesinden sorumlu olamam. Onu anlamak zorundaydım. Sahiden de canavar fakat onu bu türlü yargılamak benim işim değildi. İçinde çalıştığımız oyun alanı inançlı olmalıydı. Karim, bu cins bir atmosfer yaratmakta şahane bir isim. Alicia şahane bir oyun arkadaşı, bu durumda bir arkadaş, ortak üzere; inanılmaz derecede yürekli ve korkusuzdu. Lakin hatırladığım kadarıyla çok gülüyorduk.

Alicia Vikander, 8. Henry karakterinin karşısında karakteriniz nasıl hazırladınız?

– Alicia Vikander: Catherine epeyce sıra dışı biriydi, bilhassa başardığı şeyler… Uygun bir anne olarak biliniyordu, kendi ismiyle anılan birinci bayandı. Ayakları yere basan, karmaşık, çok katmanlı gerçek bir insan yaratmam gerekiyordu. Canlandıracağım bu karaktere sahiden sahip oldum. Ayrıyeten onun 500 yıl öncesinden bir bayan olduğunu bilmek hayli sıra dışı bir histi. Okuduğum kitaplardaki gerçek nüansları yakalamam gerektiğini hissediyordum. Sanırım fantezilerim ve ilhamım nitekim okudukça yeşermeye başladı.

Alicia Vikander, Cannes Sinema Festivali’ndeki galaya oyuncu sevgilisi Michael Fassbender ile katıldı.

Kötü tecrübeler için çok kısa bir hafızam var

Karim, hazırlık sürecinde ne cins sinemalar izlediniz yahut ne usul kitaplar okudunuz?

– Karim Aïnouz: Çok fazla Rus sineması izledim. “It’s Hard to Be a God” isimli bir sinema çeken Aleksei German isminde bir aktör var ve bu bana hakikaten fakat sahiden ilham kaynağı oldu. Gerçek tarihe bakan filmleri izledim. Onlar geçmişe nostaljik bir formda bakmıyordu. Bence bu nitekim değerliydi. 1973’te Palme d’Or’u kazanan bir sinema var, “The Tree of the Wooden Clogs”. Çok dokunsal bir kaliteye sahip kusursuz bir sinema. Onun haricinde epeyce fazla endişe sineması izledim. “Carrie”yi tekrar izledim.

Bir odada geçen klasik kaygı sineması “The Shining”i de izledim. Zira bu çifti senaryoda sahiden bir drama üzere görmedim. Bence dramadan çok tansiyon sineması yaptık. Elbette romantik ögeleri da var. Aslına bakarsanız bu, 8. Henry hakkında da bir sinema olmadı. Catherine Parr hakkında bir sinema lakin içinde 8. Henry var. Tek bir karakteri değil, bu çifti anlatmak istedim. Sanırım benim için değişik olan birinci şey buydu.

Hangi sahneleri çekmek sizi daha çok zorladı?

– Karim Aïnouz: Kötü tecrübeler için çok kısa bir hafızam var, onları unutma eğilimindeyim. Yani sıkıntı olan bir şey düşünüp düşünmediğimden emin değilim. Bir kraliyet ailesi hakkında bir sinema yapmıyor olmamız tahminen de bir bütün olarak benim için nitekim değerliydi. Lakin her şeyden evvel bu bir aile hakkındaydı. Yani bu insanların her vakit farkındaydım. Teknik olarak konuşursak, hoş bir saray olan ancak içinde yaşanılmamış bir yere hayat getirmek nitekim enteresandı. Tam olarak müze ya da konut olarak kullanılmayan bir yerdi.

Filmde karmaşık fakat duygusal bir sahne vardı. Bu, 1 Mayıs’ı kutladıkları sahneydi. O anın gücünü yakalamak, sahneye yalnızca bir şov olarak bakmamak ve karakterlerin orada eğlendiğini görmeden çekim yapmak hakikaten zorlayıcıydı. Lakin muhtemelen artık hatırlamadığım, güç olan öbür anlar da vardı. Lakin dediğim üzere, hepsini unutma eğilimdeyim. (Gülüyor)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir