EYT: Emeklilikte yaşa takılanlar nedir, ne zaman çıkacak? Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili son durum nedir?

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için tahlil formülü üzerinde çalışmalar devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Vedat Bilgin‘in, EYT ile ilgili açıklamaları sonrası bahis gündeme gelirken, yaklaşık 1,5 milyon kişinin emekliliğini etkileyecek olan ve çalışmaları süren düzenleme için ise, tarih merak ediliyor. EYT: Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili ayrıntılar kamuoyu tarafından araştırılıyor. EYT nedir, ne vakit çıkacak? EYT ilgili son durum nedir? İşte, EYT: Emeklilikte yaşa takılanlarda son durum:

Cumhurbaşkanı ve AKP Başkanı Recep Tayyip Erdoğan kendisine yöneltilen “EYT konusunun 2023’e girmeden gündemden kalkacağını, geniş kapsamlı bir tahlile kavuşacağını söyleyebilir miyiz?” sorusunu şöyle yanıtladı:

”Tabii bizim gayemiz, arkadaşlarımızla da yaptığımız görüşmelerde, bu yıl sonuna kadar Emeklilikte Yaşa Takılanlar olayını çözmek. Minimum fiyat sorunuyla ilgili çalışmalar da birebir halde aslında ağır bir halde devam ediyor. 2023’e bu iki kıymetli mevzuyu masamızın üzerinden kaldırarak girelim diyoruz. Çalışma bu istikamette devam ediyor. İnşallah hoş bir sonuca varır ve böylelikle de adımı atarız.”

EYT yaş kaidesi değişiyor mu?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında gerçekleşen emeklilikte yaşa takılanlar toplantısına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati katıldı. EYT yasası için taslak çalışma tamamlandı.

EYT düzenlemesi akabinde prim ve sigorta müddetini dolduran 2 milyon kişinin bir anda emekli olması bütçe üzerinde tesirli olacak. Ağır bir yük olmasından tasa eden patronlar hususla ilgili talepte bulundu.

Kadınlarda 48 erkeklerde ise 50 yaş koşulu konuşulan yaş aralıkları oldu. Fakat son kararı Lider Erdoğan verecek. Taslak çalışmayı kıymetlendirecek Recep Tayyip Erdoğan, yaş koşulunu da değerlendirmeye alacak.

EYT ne vakit çıkacak?

Bakan Bilgin tarafından 1,5 milyon kişiyi kapsadığı aktarılan düzenleme ilgili Meclis takvimine bakıldığında 5 – 16 Aralık tarihleri ortasında bütçe görüşmeleri yapıldı.

Aralık ayında yasa teklifi Meclis gündeminde olmayacak. Yasanın 2023 Ocak ayında görüşülmesi bekleniyor. Yeni yıl için 5-15 Ocak 2023 tarihleri konuşulmaya başlamıştı.

AK Parti Küme Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, sözleşmeliye takım ve EYT açıklaması akıllara geldi:

“Meclis takvimine uygun formda bunları çalışıp getireceğiz. Aralık ayında yapma planımız kelam konusu. En berbat ihtimalle 2023 başında yasalaşmasına şahit olacağız.”

EYT nedir?

8 Eylül 1999’dan evvel sigortalı olanlar, emeklilik için gerekli çalışma yılını ve prim gün sayısını doldursa da yapılan düzenleme ile yaş koşulunu doldurmadıklarından emekli olamıyor ve emeklilikte yaşa takılıyor. Bu tanımlamaya uyan şahıslara EYT’li deniyor.

Bu kapsamda bakıldığında EYT’li kümesi, 8 Eylül 1999 öncesinde birinci sefer sigortalı olarak çalışmaya başlamış, yıl ve prim koşulunu tamamlamasına karşın yaş koşulu getirildiği için emekli olamamış sigortalı şahıslar oluşturuyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir