İran, iki kişiyi idam etti

İran, ‘dini bedellere hakaret ettikleri’ gerekçesiyle Yousef Mehrdad ve Sadrollah Fazeli Zare’ye verilen idam cezalarını infaz etti.

Reuters’ın İran Yargı Erki’nin haber ajansı Mizan’dan aktardığına nazaran, Mehrdad ve Zare, ‘dine küfretme’ ve ‘İslam dini, peygamber ve öteki kutsallara hakaret’ gerekçesiyle idam cezasına mahkum edilmişti. Mizan, iki kişinin idam cezalarının ne vakit infaz edildiği hakkında bilgi vermezken, İranlı Öğrenciler Haber Ajansı, bu sabah idam edildiklerini yazdı.

‘SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN FAALİYET YÜRÜTTÜLER’

Mehrdad ve Zare’nin infazına ait yapılan açıklamada, idam edilen iki kişinin ‘Hazreti Muhammed’e ve kutsal kıymetlere hakaret ettikleri, bu bahiste onlarca toplumsal medya hesabı üzerinden faaliyet yürüttükleri’ argüman edildi. Açıklamada, Mehrdad ve Zare’nin Kuran’ı ateşe verdiğine dair imgeleri de toplumsal medyadan paylaştığı ileri sürüldü.

IHR: 2023 YILINDA 205 KİŞİ İDAM EDİLDİ

Norveç merkezli İran İnsan Hakları (IHR) örgütünün bilgilerine nazaran, 8 Mayıs itibariyle İran’da 205 kişi idam edildi. IHR’nin 2022 yıllık raporuna nazaran de 2022’de İran’da en az 582 kişi idam edilmiş, idam edilen şahısların sayısı 2021’e oranla yüzde 75 artmıştı.

Öte yandan, 13 Eylül 2022’de mecburî başörtüsü kuralına uymadığı gerekçesiyle ‘ahlak polisi’ tarafından gözaltına alınan ve gözaltında katledilen 22 yaşındaki Mahsa Jîna Amini’nin vefatıyla başlayan protestolarla temaslı olarak da Eylül 2022’den bu yana dört kişi idam edildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir