Japonların uzun yaşamasının sırrı ortaya çıktı! Ömürlerine yıllar ekleyen o 5 besin: Sofralarından asla eksik etmiyorlar

Japonya’da yaşayan insanların başka yerlere göre daha uzun yaşadığı bir gerçek. Bu hususun üzerine giden Japon diyetisyen ve beslenme uzmanı Asako Miyashita, Japonların bu kadar uzun yaşamasının sırrının tüketilen besinlerde olduğunu söyledi. İşte Japonların uzun ömür reçetesindeki o 5 besin…

Tatlı patatesler

Diyetisyen Miyashita, bölgeye Okinawa’dan gelen mor renkli tatlı patateslerin ekseriyetle atıştırmalık olarak tüketildiğini söylüyor. İçerisinde yaşlanma aksisi antioksidanlar barındırdığını ve yapılan çalışmaların kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olacağını tabir ediyor.

‘Süper yiyecek’ denilen bu tatlı mor patatesler, bizlerin tükettiği patateslerden epey farklı. Gündüz sefası çiçeğinin akrabası olarak biliniyor ve besin bedeli çok yüksek, yaprakları ise ıspanak üzere yenilebiliyor.

Balık

Miyashita, beslenme programına her gün somon ya da ton balığı üzere yağlı balıklar eklenmesini öneriyor. Balıkta bulunan omega-3 yağlarının kan basıncını düşürdüğü ve iltihabı da kökünden kestiğini söylüyor.

Miso çorbası

Türkiye’deki çorbalardan epeyce farklı olan Miso çorbasının içinde dashi, miso ezmesi, deniz yosunu ya da tofu üzere eserler yer alıyor. Japonya’nın klâsik çorbalarından biri olan miso, soya bazlı bir çorba.

Japonların uyguladığı diyetlerde çoklukla fermente besinler içeren çeşitli besinler bulunuyor. Bu besinleri bir ortada toplayan miso çorbası da ülkede epey tanınan. Çorbaya ismini veren miso, fermente edilmiş soya fasulyesi ve tahıllardan yapılan bir macun. Çorbanın geneline bakıldığında içerisindeki probiyotikler, canlı bakteriler ve maya bağırsak sıhhatine epey yararlı.

Daikon turpları

Japon mutfağının vazgeçilmezleri ortasında kök sebzeler yer alıyor. Daikon turpları ise grip üzere hastalıkları önlüyor ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Bir turpta günlük karşılanması gereken C vitaminin yaklaşık yüzde 124’ü bulunuyor.

Daikon turplarının anavatanı her ne kadar Japonya olmasa da ABD üzere ülkelerde ‘Japon turpu’ olarak biliniyor.

Yosun

Türk mutfağında pek tercih edilmeyen deniz yosunu, Japon mutfağının favorilerinden biri. İçerisinde demir, kalsiyum, folat ve magnezyum üzere kıymetli mineraller bulunduruyor. Böylece kalp hastalıkları, inme, diyabet ve hipertansiyon üzere hastalıklara karşı direnç oluşturuyor.

Japonlar çabucak hemen her gün yosun tüketiyorlar. Yapılan çalışmalarda içerisinde bulunan fucoidanların kanser hücrelerini öldürdüğünü de kanıtlıyor.

Japon diyetisyen Asako Miyashita’nın tekliflerine nazaran Japonya’daki beşerler bu besinleri tüketerek daha uzun yaşıyor. Sağlıklı beslenmeye çaba ediyorlar ve güçlü içerikli besinler ile ömürlerine ömür katıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir