TZOB çiftçilerin beklentilerini 10 başlıkta özetledi

ANKARA (İGFA) – TZOB tarafından Ziraat Odalarımız aracılığıyla yapılan çalışmaya dikkati çeken Genel Lider Şemsi Bayraktar, vilayet ve ilçelerde belediyelerin tarım bölümüne yönelik gerçekleştirdiği çalışmalar ve çiftçilerin belediyelerden beklentileri tespit ettiklerini duyurdu.

Yapılan çalışma sonucunda, büyükşehir belediyelerinin bulunduğu vilayetlerde tarım alanlarının gereğince korunmadığı, verilen dayanakların çiftçiler tarafından kâfi bulunmadığı tespit belirlendi.

Büyükşehirlerde,10 yılda toplam işlenen tarım topraklarında 2,5 milyon dekar azalma olduğunu kaydeden TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Ülkemizde işlenen tarım alanı ve uzun ömürlü bitki alanı toplamı 2023 yılı prestijiyle 23 milyon 941 bin 709 hektardır. Toplam tarım alanının yüzde 55,7’si yani 13 milyon 337 bin 897 hektar büyükşehir belediyesi sonları içerinde bulunan 30 vilayettedir. 2014 yılında 30 büyükşehir belediye sonlarında bulunan işlenen tarım alanı ve uzun ömürlü bitki alanı toplamı 13 milyon 589 bin 850 hektardır. 2023 yılında ise yüzde 1,85 azalarak 13 milyon 337 bin 897 hektara geriledi. 6360 sayılı Büyükşehir Kanunu’nun yürürlüğe girdiği tarihten bu yana 10 yıl geçti ve bu müddette büyükşehirlerde 2 buçuk milyon dekarlık işlenen tarım alanı yok oldu. Büyükşehirlerin değerli kısmı endüstrinin fazla olduğu, kıyıya yakın turizmin daha ön planda olduğu vilayetlerden oluşuyor. 1. sınıf verimli tarım topraklarının fazlaca olduğu bu vilayetlerde tarım yerlerinin, tarım dışı hedefle kullanımına yönelik tehdidi gün geçtikçe daha da artırıyor.” diye konuştu.

“KIRSAL NÜFUSUN ORANI YÜZDE 23’E GERİLEDİ”

Türkiye’de kırsal nüfus da azalma yaşandığını belirten Bayraktar, “Dünya Bankası’nın bilgilerine nazaran 2014’te Türkiye nüfusunun yüzde 27’si kırsalda yaşarken 2022’de bu oran yüzde 23’e geriledi. Son yıllarda kırsaldan kente göçün hızlandığı göz önüne alındığında karşımıza birinci olarak kırsal bölgelere toplumsal ve kültürel yaşantıyı geliştiren hizmetlerin götürülmesi gereği çıkıyor. Belediyeler, kırsal hayatın doğal yapısını bozmadan toplumsal ve kültürel açıdan takviye vererek buraları yaşanılabilir hale getirmelidir” dedi.

Bazı belediyeler tarafından afet sonrası yardımlar, mazot, gübre, yem, ilaç, tarım alet-makine, malç naylonu, tekne bakım materyali, sera yardımları yapıldığı ve kırsal kalkınmaya yönelik projeler üretildiğinin tespitleri ortasında yer aldığını tabir eden Şemsi Bayraktar, “Çiftçilerimizin muhtaçlığı olan takviyelerin tespiti ve uygulanmasıyla kırsal alana yönelik projeler yapılmasında birtakım belediyeler Ziraat Odalarımız ve kooperatiflerle birlikte çalışırken, birçok belediye de bu çalışmayı yapmıyor. Ülkemizde tahıllar ve öbür bitkisel eserler ekim alanlarının yüzde 56’sı, zerzevat bahçeleri alanlarının yüzde 68’i, meyveler, içecek ve baharat bitkileri alanlarının yüzde 75’i büyükşehirlerde bulunuyor” diye konuştu.

Bayraktar, TZOB’un raporuna nazaran çiftçilerin belediyelerden beklentilerini 10 ana başlıkta şöyle sıraladı:

1-Tarım toprakları korunmalıdır
2-Kırsalda genç nüfusu tutabilmek için toplumsal alanlar artırılmalıdır
3- Belediyeler ve Ziraat Odaları birlikte hareket etmelidir
4-Pazarlama kooperatiflerinin kurulmasına dayanak olmalıdır
5- Semt pazarlarında üreticilere daha fazla yer ayrılmalı, üretici pazarları her ilçede kurulmalıdır
6-Destekler artırılmalıdır
7-Kırsal Alanlara altyapı hizmetleri artırılmalıdır
8-Tarımsal eser sürece tesisleri kurulmalıdır
9- Yenilenebilir Güç kaynaklarının kurulmasına takviye olmalıdır
10-Kırsal Turizm ile kırsalda gelirin artırılması sağlanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir