Kağıt maliyeti arttı, kitaplara yeni zam kapıda

Kağıt, baskı, kırtasiye ve telif maliyetlerinin artmasından kaynaklı kitaplara yeni artırımın kapıda olduğu söyleniyor. 

Yayıncıların seneye berbat şartlarda başladığını ve çok uzun müddettir de krizle uğraş ettiklerini söyleyen Türkiye Yayıncılar Birliği Genel Koordinatörü Cemran Öder’e nazaran; var olan kaideler karşısında artırımlar kaçınılmaz. 

Yükselen döviz kurları ve enflasyon nedeniyle pek çok eserde fiyatlar arttı. Farklı masraf kalemleri olan yayıncılarda da durum farklı değil.

400 sayfalık bir kitaptan 2 bin 200 adet basmanın maliyeti 11 ay evvel 9 bin 500 lira civarındayken, bu sayı bugünlerde 26 bin liraya kadar yükseldi.

Öder, ”Tüm dünyada 2020’nin başından beri kağıt krizi var. Türkiye’deki yayıncılar döviz kurlarıyla çaba ediyor. Tek başına kağıtta yüzde 120 maliyet kelam konusu. Baskı, tutkal, kağıt girdisi de olunca yüzde 240’ların üzerinde artış var” açıklamasında bulundu. 

Yayınevlerini yalnızca artan maliyetler değil düşen kitap satışları da olumsuz etkiliyor. Öder, ”Nisandan bu yana kitap satışlarında yüzde 30-40’lara yakın düşüş var” dedi ve kitap üretiminde de düşüşün olduğuna dikkat çekti. 

Yayınevleri, mevcut problemlerin çözülmesi için kimi talepte bulunuyor. 

KAYNAK: NTV

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir