Kızılcık Şerbeti kaldırıldı mı? Kızılcık Şerbeti yayından kaldırıldı mı, neden kaldırıldı?

Show Tv ekranlarında yayınlanan Kızılcık Şerbeti dizisi ile ilgili tartışmalar yeterlice alevlendi. Dizinin geçtiğimiz hafta yayınlanan bir kısmında zorla evlendirilen Nursema karakteri, evlendiği erkek tarafından camdan aşağı atıldı. Yansıların akabinde harekete geçen RTÜK, bayana şiddet sahnesi nedeniyle 5 hafta durdurma ve 1,5 milyon TL ceza verdi. Pekala, Kızılcık Şerbeti kaldırıldı mı? Kızılcık Şerbeti yayından kaldırıldı mı, neden kaldırıldı?

KIZILCIK ŞERBETİ KALDIRILDI MI?

Show Tv’nin avukatları, RTÜK’ün cezasını mahkemeye taşıyarak itiraz etti. Cezanın iptali içinTwitter’da “RTÜKKızılcıkŞerbetineDokunma” etiketiyle kampanya başlatılırken, birçok izleyici ve sanatçı karara reaksiyon gösterdi. Kanal avukatlarının itirazını pahalandıran mahkeme, RTÜK cezasına rağmen yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Dizinin son kısmının yayınlanması beklenirken, hiç beklenmedik bir gelişme yaşandı. Ankara Yönetim Mahkemesi, Kızılcık Şerbeti dizisi hakkındaki yürütmeyi durdurma kararını iptal etti. Yönetim Mahkemesi’nin kararı dizinin özetinin yayınlandığı sırada geldi.

Karardan sonra dizi bir anda yayından kesilerek “İslamofobi” belgeseli yayınlanmaya başladı. RTÜK, yayın durdurma münasebeti olarak, 6112 sayılı Kanun’un 8’inci unsurundaki “Toplumsal cinsiyet eşitliğine aykırı düşen, bayanlara yönelik baskıları teşvik eden ve bayanı istismar eden programlar içeremez” unsurunu gösterdi.

KIZILCIK ŞERBETİ NEDEN KALDIRILDI?

Show Tv’den yapılan açıklamada, “Radyo ve Televizyon Üst Heyeti’nin 2023/12 sayılı toplantısında alınan 15 No’lu kararı uyarınca, “Kızılcık Şerbeti” dizimizin yayını durdurulmuş ve yerine RTÜK tarafından kanalımıza yayınlanmak üzere gönderilen belgeseller yayına alınmıştır.” sözlerine yer verildi. Dizinin başrol oyuncuları ve sanat dünyasından karara yansılar gecikmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir