Premier Lig oyuncuları yılda 240 bin sterlin daha fazla kazanacak

İngiltere hükümetinin vergi ve sigorta kesintileriyle ilgili uygulamaya koymaya hazırlandığı yeni düzenleme sonrasında Premier Lig’de forma giyen futbolcuların yılda yaklaşık 240 bin sterlin daha fazla kazanması bekleniyor.

İngiliz basınında yer alan haberlere nazaran, en yüksek vergi oranının yüzde 45’ten 40’a düşürülmesi, haftada 75 bin, yılda ise yaklaşık 4 milyon sterlin kazanan ortalama bir Premier Lig oyuncusunun karını daha da artıracak.

Yeni düzenlemenin halihazırda en yüksek maaş ortalamalarına sahip İngiltere Premier Lig’i denizaşırı futbolcular için daha cazip hale getirebileceği kaydedilirken, sterlinin dolar ve avro karşısındaki kıymet kaybının ise handikap oluşturacağı vurgulandı.

Haberde, haftada 400 bin sterlin kazanan Manchester United’ın Portekizli yıldızı Cristiano Ronaldo’nun, yıllık 1,3 milyon sterlin daha fazla gelir elde edeceği okurlarla paylaşıldı.

Avrupa’nın başka büyük liglerinden İtalya’da denizaşırı oyuncular, en az iki yıllık mukavele imzalamaları halinde fiyatlarının birinci yüzde 50’sini beş yıl boyunca vergiden muaf tutabiliyor.

Vergi oranlarının bölgelere nazaran değiştiği İspanya’da, en yüksek dilim yüzde 43 ile 47 ortasındayken, Almanya’da 274 bin avro üzerindeki karlardan yüzde 45 vergi alınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir