Tebbun eski yönetimi eleştirdi: Cezayir diplomasisi hak ettiği konumuna yeniden kavuştu

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, hükümetinin başşehir Cezayir’de valilerle düzenlenen görüşmesine katıldı.

Abdulmecid Tebbun, isim vermeden eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika devrini eleştirerek, ülke diplomasisinin tabanlara indiğini, bugün ise Cezayir diplomasisinin hak ettiği pozisyonuna geri döndüğünü şöyle söz etti:

“Cezayir diplomasisi diplerdeydi. Fakat ülkemiz diplomasisi bugün hak ettiği pozisyonuna yine kavuştu. Buna, BM Genel Sekreteri’nin, ABD, AB, Rusya ve Çin üzere global güçlerin Cezayir’in Afrika kıtası ile bölgesinde güvenlik ve istikrarın sağlanmasında oynadığı role dair övgülerini ispat olarak gösterebiliriz.”

Tebbun, Libya’daki duruma ait, sorunun tek tahlil yolunun seçimler olduğuna vurgu yaparak, ülkesinin Libya ile dayanışmasını yeniledi.

Tebbun, Mali’deki krizin Mali’nin toprak bütünlüğünü koruyan “Cezayir girişiminin” uygulanmasıyla çözülebileceğini vurgu yaparak, ülkesinin Mali’nin kuzeyinin güneyinden ayrılmasına müsaade vermeyeceğini ve Sahel ülkelerinden vazgeçmeyeceğini kaydetti.

Tebbun ayrıyeten, Filistin sorununa ait, Cezayirlilerin Filistin davasını ulusal davaları olarak gördüğüne dikkat çekerek, Cezayir’in sömürgeciliği kabul etmediğini ve Filistin’in yalnızca Filistinlilerin olduğuna vurgu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir