Tüm dünya peşinde: Mekke ve Beyaz Saray’da da kullanıldı

Alacakaya’daki ocaklardan çıkarılan Elazığ vişne mermeri, plaka ve blok formunda ihraç ediliyor.

40 yıldır dünyanın gözdesi haline gelen vişne mermeri bugüne kadar Kabe, Beyaz Saray, Dubai ve Palmiye Adalarındaki lüks otel ve mağazalar üzere birçok seçkin yeri süsledi.

SADECE TÜRKİYE’DE! TÜM DÜNYA PEŞİNDE

İçerisinde demir mineralleri barındıran, rengi ve dokusu ile dünyada yalnızca Alacakaya ilçesinde çıkartılan vişne mermeri, dünyanın 4 kıtasındaki 60 ülkeden talep görüyor.

Birçok ülkenin özel ve seçkin yerlerini süsleyen vişne mermeri, en meşhur kullanıldığı yer ise hacıların ve umrecilerin say yaptıkları Kabe’nin yanındaki Safa ile Merve zirveleri ortasında yer alıyor. Günde ortalama 100 bin kişi 400 metre uzunluğundaki bu güzergahta Elazığ vişnesini görüyor.

Öte yandan, ABD’de Beyaz Saray ve parlamento binasında, Dubai’de Burç Halife oteli ile birçok ülkede 7 yıldızlı oteller ve yerler ile kimi ünlü moda meskenlerinde dekorasyon gayesiyle kullanılıyor.

Alacakaya’daki ocaklardan çıkarılan Elazığ vişne mermeri, plaka ve blok formunda ihraç edildiğini bildiren Alacakaya Mermer Üretim Müdürü Sinan Diker, bu yıl 20 bin ton blok üretimi ve satışı ile 80 bin metrekare de plaka satışı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Alacakaya’da çıkarılan Elazığ vişne mermerinin özellikleri hakkında bilgi veren Mermer Üretim Müdürü Sinan Diker, “Alacakaya Mermer, ismini Elazığ vişne mermeri ile duyurdu. Zati bizim şirketin ismi de oradan geliyor. Elazığ’ın vişne mermeri, yalnızca Alacakaya ilçesinde çıkıyor. Vişne mermerin özelliği ise içinde demir mineralleri olduğu için rengini ve dokusunu oradan almasıdır. Dünyada yalnızca Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde bulunuyor. Bu renk ve desen öbür bir mermer alternatif olarak da yok” dedi.

“VİŞNE MERMERİ, BEYAZ SARAY VE MEKKE’DE KULLANILDI”

Elazığ’ın vişne mermerini, dünyanın 4 kıtasındaki 60 ülkeye ihraç ettiklerini tabir eden Diker, “Elazığ’ın vişne mermeri, dünyada 60 ülkeye ihraç ediyoruz. Bu mermerimizi başta Arap Emirlikleri, Dubai, Amerika Birleşik Devletleri, İspanya, İtalya olmak üzere dünyanın 60 ülkesi istiyor. Bilindik yerler ise Beyaz Saray ve Mekke’de kullanıldı. Çok ünlü mağazalar ve 7 yıldızlı oteller üzere lüks yerlerde kullanılıyor. Elazığ vişne mermeri hangi yere girerse orayı ferahlatıyor ve lüksleştiriyor. Bu nedenle çok tercih edilen bir mermer. Pandemiden evvel yıllık 40 bin ton ve 100 bin metrekarede plaka biçiminde üretimimiz vardı. Lakin bu yılki amaçlarımıza ulaştık. 20 bin ton blok üretimi ve satışı ile 80 bin metrekare de plaka satışımız oldu” biçiminde konuştu.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir