Bahçeli’den ‘Sinan Oğan’ göndermesi: Olmayan siyasi gücünü varmış gibi gösteren fırsatçı acizler

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Lideri Sayın Devlet Bahçeli 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’na ait bildiri yayınladı. İletide isim vermeden Sinan Oğan’ı maksat alan Bahçeli, “Olmayan siyasi gücünü varmış üzere gösterip siyaseti at pazarına çevirenler, kamuoyuyla gün çok talep listeleri paylaşanlar samimi olmadığı üzere ulusal ve ahlaki pahalarla aykırı düşen fırsatçı acizlerdir” sözünü kullandı.

Bahçeli’nin bildirisinde şu sözler yer aldı:

“Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basması elbette tam bağımsızlık meşalesini tutuşturan birinci kıvılcım, vatanın kurtuluşuyla birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş istikametine atılan birinci adımdır. Türklüğün makus talihi 104 yıl önce Samsun kıyılarından Anadolu’ya dalga dalga uzanacak gayret ruhuyla değişmiştir.

Türk milleti kutlu varlığına ve tarihi haklarına yüksek bir fedakârlık ahlakıyla sahip çıkmış, bu kapsamda tek taraflı ve aleyhe işleyen müzakere ve mütareke dayatmalarını hamasetle reddetmiştir. Ulusal Gayret sadece silahla, sadece sahnelenen kahramanlıklarla, sadece “ölürsem şehit kalırsam gazi” anlayışıyla değil; asırlara sari akılla, usta siyasi hareketlerle, emsalsiz stratejik kararlarla, kuşkusuz sabrın ve sebatın imkânlarıyla kazanılmıştır.

Samsun’dan itibaren muazzam bir heyecanla yakılan Ulusal Çaba ateşi her şeyden evvel hatırı sayılır bir vaktin mahsulü olan fikri demlenme ve hazırlık sürecinin imrenilecek sonucudur.

Bu vesileyle tecessüm eden ulusal direnç Amasya Genelgesi’yle yol haritasını çizmiş, Sivas ve Erzurum Kongreleriyle demokratik güç devşirmiş, 23 Nisan 1920’de de TBMM’nin açılmasıyla birlikte maşeri vicdanda kök salmıştır. 19 Mayıs 1919 tarihi ile gelişen ve genişleyen olaylar zincirini müteakiben, ümitsizliğin seline kapılmış ulusal davalar dirilmekle kalmamış, istiklal ve istikbal namusu cansiperane biçimde müdafaa edilmiştir.

Türk milleti karanlığın en koyu anında parlak geleceğini hayalden gerçeğe dönüştürmüştür. Ulusal Mücadele’nin kaynak ve kuvveti zulme ve zillete duyulan yasal öfkeyle temellenmiştir.

Müstevliler sayıca, siyaseten ve teknolojik imkânlar bakımından ne kadar avantajlı olsa da milletimiz hasımlığa imanıyla direnmiş, nihayet hakkını çiğnetmemiş, onur ve haysiyetine leke düşürmemiştir. Bu tarihi ve ulusal hakikatin dayandığı unsurlar 19 Mayıs 1919’un ilham ve prestijiyle tezahür etmiştir.

En başta Aziz Atatürk olmak üzere, Ulusal Çaba kahramanları emperyalizmin insafına sığınmayı akıllarından dahi geçirmemişlerdir. Siyasi çıkar uğruna, yalnızca makam ve mevki tutkusu ismine yabancıların kontrol ve denetimine girmek dün olduğu üzere bugün de zillet olarak anılmıştır. Nihayet Türk milleti hiçbir vakit zillete kapılmamıştır.

Milli ve manevi bedellerden nasiplenmemiş çarpık zihniyetlerin, vatan ve beka pahalarını sıkışınca hatırlayanların, üstelik 104 yıl evvel karşımıza geçen zalimlerin bugünkü temsilcileriyle yol yürüyenlerin 19 Mayıs’ın mirasından alacakları tek bir pay olamayacaktır. Doğrudur, bu aziz vatan sokakta bulunmamış, fakat sokak mantığına, hatalıların keyfine, menfur emellere, terör maksatlarına de asla bırakılmayacaktır. Bunun teminatı hem Türk milleti, hem de geleceğimizin tesellisi ve mükafatı Türk gençliğidir.

‘TÜRKİYE CUMHURİYETİ SİPARİŞLE KURULMAMIŞTIR’

Türkiye Cumhuriyeti pazarlıkla, lütufla, ikramla, siparişle kurulmamıştır. Lakin bu formda de Türk ve Türkiye Yüzyılının önüne geçilemeyecek, ket vurulamayacaktır. Olmayan siyasi gücünü varmış üzere gösterip siyaseti at pazarına çevirenler, kamuoyuyla gün çok talep listeleri paylaşanlar samimi olmadığı üzere ulusal ve ahlaki kıymetlerle aykırı düşen fırsatçı acizlerdir.

19 Mayıs 1919’un fikir dinamiği Türk milliyetçiliğidir. Hakikaten Türk milliyetçiliği her türlü tasallut ve tahrikten uzak halde istikrara, istiklale ve istikbale bir kere daha kucak açıp yol verecektir. Türk milliyetçiliğinin temeli millet ve vatan sevgisidir. Bu sarsılmaz ve tartışılmaz sevgi üzerinde sinsi sinsi pazarlık yapma telaş ve teşebbüsleri iflah olmaz bir ahlak ve mensubiyet krizi olarak değerlendirilmelidir.

Türkiye’nin krize değil, kucaklaşmaya gereksinimi vardır. Türk milletinin kutuplaşmayla geçirecek bir saniyesi bile yoktur. Bu nedenle vakit 85 milyon Türk vatandaşımızın tek yürek olma vaktidir. Cumhur, herkestir; gerçekten herkes eşittir Türkiye’dir.

“Devlet ve Milletiyle, Her Birlikte ve Her Şeyden Evvel Türkiye” takdir ve tercihi mutlak surette öne çıkmalı ve öncelik almalıdır. Gün, 19 Mayıs 1919’un prensiplerinde “Omuz Omuza” buluşma günüdür. Ulusal birlik ve kardeşlik inancıyla Cumhuriyet’in yeni yüzyılına Türkiye mühür vuracaktır.

’19 MAYIS’IN MÜKEMMEL DURUŞUNU İDRAKTEN BÜSBÜTÜN YOKSUNLAR’

Mehmetlerimize kurşun sıkanlarla el ele tutuşanlar siyasetin konusu değil, ulusal güvenlik sıkıntısıdır ve bunlar 19 Mayıs’ın süper duruşunu idrakten büsbütün yoksunlardır. Ayrıyeten ve maalesef demokrasiyi ağızlarından düşürmeyenlerin, milletimizin sandıkta tecelli eden iradesine hakaretler yağdırması, bilhassa depremzede vatandaşlarımıza küfürler savurması affedilemez bir alçaklıktır. Böylesi bir vandallığı görmezden gelmek imkansızdır.

Milletimizin hür iradesine savaş açanların despot ve tahammülsüz oldukları artık netleşmiştir. Bu anti-demokrat halin hesabını soracak da yeniden milletimizin ta kendisidir. Açıktır ki, Türk gençliği her şeyin farkında ve şuurundadır. Gençlik gözbebeğimiz, gelecek inancımızdır.

Niyazım odur ki, Türk gençliği evvelemirde varoluş haklarına, canlı gayelerine, tertemiz prensiplerine, dünyada isminden kelam ettiren ülkesine sonuna kadar dayanak verecektir. Türk ve Türkiye Yüzyılı Türk gençliğinin iradesiyle tıpkı bir bayrak üzere yükselecektir. Bugünün gençliği geleceğin ulusal serveti, birebir vakitte ulusal erdemidir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği üzere:

“Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.”

Bu his ve fikirlerle, 19 Mayıs 1919’un 104’üncü yıldönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kurucu kahramanları, aziz şehitlerimizi şükranla, minnetle ve rahmetle anıyor, aziz anıları önünde tazimle eğiliyorum.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir