Siyasetin duayenlerinden İmamoğlu’na destek: Korkma kardeşim

Hakkında mahpus ve siyasi yasak kararı verilen terör soruşturmasıyla da karşı karşıya olan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na geçmişte farklı siyasi partilerde genel lider, TBMM Meclisi Lideri, bakan, milletvekili, büyükşehir belediye lideri ve İstanbul il başkanı sıfatlarıyla görev yapmış siyasetin duayen isimleri takviye ziyaretinde bulundu.

Saraçhane’deki İBB Başkanlık binasında bulunan meclis salonunda gerçekleştirilen dayanak ziyareti eski ANAP Genel Liderlerinden Nesrin Nas ve eski CHP milletvekili Süleyman Çelebi tarafından organize edildi.

Ortak bildiriye imza atan politikler, başkanlık binası önüne kurulan Haysiyet Duvarı’na imza atarak demokrasi nöbeti de tuttular.

CİNDORUK: EKREM LİDERİM KORKMA KARDEŞİM

Desteğe gelen siyasetçiler İmamoğlu’na dayanak bildirileri verdi. Eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, şunları söyledi;

*70 yıllık siyasi hayatımda bir şey görmüşümdür. Halk birtakım siyasetçileri kucağına alır, benimser ve onları muhafazası altında fiyat. Menderes de o denli biridir, Ecevit de o denli biridir.

*Şimdi bugün de Ekrem Lider halkın tamam himayesi, muhafazası altına aldığı kucakladığı bir siyasetçidir. O siyasetçinizi siyaset dışına itmek isteyenler var. Onlara bakmayın.

*Siyasi hayatınızın zenginliği içinde Ekrem lider, siyasetini sürdürecektir. Büyükşehrimizin üçüncü defa belediye başkanı olması da mümkündür, öteki siyasi pozisyonlar elde etmesi de.

*Biz buraya yalnızca Ekrem liderin yanında olduğumuzu göstermek için gelmedik. Cumhuriyetin yanında olmak için geldik. Biz Cumhuriyetçiler ölmeyiz, bitmeyiz, sonlandırılamayız. Varız ve var olmaya devam edeceğiz.

*Bugün ben 90 yaşını aşmış olmama karşın hala bu siyaset içerisinde bir kelam söylemek imkanını buluyorsam bu cumhuriyetimizin ve de demokrasinin sayesindedir. Cumhuriyete hizmet edenleri başta büyük Atatürk olmak üzere hürmetle, rahmetle, minnetle anıyorum.

*Bir şey için de çok mutluyum. Biz ne kadar çokmuşuz? Bizi bir ortaya getirdiniz. Her partiden arkadaş var.

*Senelerdir görmediği dostlarımı, karşıtlarımı bir ortada görmekten memnunum. Ekrem liderim korkma kardeşim. İstiklal Marşımız üzere ‘Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak.

“İKTİDAR ALANI TEMİZLİYOR, GİTMEMEK İÇİN HER ŞEYİ YAPABİLİR”

Eski CHP Genel Başkanı ve TBMM Başkanı Hikmet Çetin, şu tabirleri kullandı;

*Ekrem İmamoğlu olayı yalnızca bir İmamoğlu olayı değildir, Türkiye sorunudur.  Bunu bu türlü düşünmediğimiz sürece bir çok haksızlıkları önleyemeyiz.

*İktidar şu an alanı temizliyor. Karşısına çıkabilecek olan insanları yok etmeye çalışarak alanı temizliyor. Ekrem Bey ile başladı, yakında HDP’yi de kapatacaklar. Bunun karşısında dimdik durmak zorundayız.

*Çare bir iki miting yapmakla bulunmaz. Demokratik bir halde muhalefetin öncülük ederek halkı bir dik tutturacak hale getirmek lazım. Bunun nerede biteceği belirli olmaz. Umarım geç olmaz.

*50’den fazla muhalefet belediye liderleri misyondan alındı. Kayyumlar atandı. Muhalefetin sesi çıkmadı. Bir tek kişinin sesi çıktı; Ekrem İmamoğlu.  Demokrasiyi savundu, sandığı savundu. İktidarın gitmemek için her şeyi yapabileceği görüşündeyim. Muhalefetin buna hazır olması lazım.

*Bunu yaparken de önümüzde bir İmamoğlu imam oldu. İdarenin karşısında halkın ve muhalefetin dimdik durduğunu görmesi lazım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir