Dokuz günde 80 milyar TL

Okulların kapanması ve imtihanların da bitmesiyle yaz dönemi açıldı. Bununla birlikte 9 günlük Kurban Bayramı tatili de turizmi canlandırdı. Türkiye, gecen sene önemli bir artışla 55 milyon turist ağırlamış, 45 milyar dolar gelir elde etmişti. Bu yılın son bilgilerine nazaran birinci 5 ayda geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 24 civarında bir turist sayısı artışı gözlemlendi.

Muhammet Murat Cüntay

60 MİLYON TURİST MAKSADINA ULAŞIRIZ

Kurban Bayramı’nın mühletinin 9 gün olarak belirlenmesinin turizm iktisadına önemli katkı sağlayacağını söyleyen L’Collection Hotels Yönetim Kurulu Lideri Muhammet Murat Cüntay, “Bayram döneminde 1,5 milyonluk turist hareketliliği bekliyoruz. Bunun da yaklaşık 55 milyar lira direkt turistik gelir sağlayacağını düşünüyorum. 25 milyar lira da dolaylı ekonomik tesiri olacağını varsayarsak toplamda 80 milyar liralık değerli bir katkı sağlanacak” halinde konuştu. Cüntay, Rusya’da yaşanan külfetli süreç uzun sürmez yahut Rus turistin tatil planlarında bir değişiklik yaşanmaz ise Türkiye’nin bu sene için hedeflenen 60 milyon turiste ulaşacağına ve 55 milyar dolar gelir maksadına ise yaklaşacağına inandığını belirtti.

REZERVASYONLAR YÜZDE 100 BANDINDA

Sahil bölgelerinde doluluğun yüzde 100’lere kadar ulaştığını vurgulayan Cüntay, şöyle devam etti: “Turizm iktisadına sağlanan bu katkı, pek tabi ki daha çok Güney Marmara, Ege ve Akdeniz kıyı şeridindeki turistik destinasyonlardaki bilgileri artırır.

Denizden uzak kültür turizmi yahut eko turizm yapan bölgelerde sayılar kıyı şeridine nazaran daha aşağılarda kaldı. Doluluklar kıyıda 4 yahut 5 günlük iç pazar rezervasyonlarla yüzde 90 yüzde 100 bandına ulaşırken, Kapadokya ve Karadeniz üzere bölgelerde yüzde 60 yüzde 80 ortasında kalmış üzere görünüyor.”

Vatandaş iç pazara yöneldi

Bayram doluluklarının iç pazar tesiriyle üst gelmesinin başka bir sebebinin ise yerli turistin Shengen Vizesi konusunda yaşadığı ya da yaşayacağını düşündüğü sorun olduğunu belirten Muhammet Murat Cüntay. “Bazı tatilciler bu riski almayarak, vize başvurusu dahi yapmadan ülke içinde tatil kararı aldı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir