Bakan Bolat: Fiyat istikrarı için çalışıyoruz

Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, piyasada fiyat artışlarını önlemek için yapılan kontroller konusunda bilgiler verdi. Ekovitrin’e konuşan Bakan Bolat, görev ve yetki alanları çerçevesinde hizmet için her vakit vatandaşın yanında olduklarını belirterek, “İç ticarette adil, şeffaf ve rekabetçi bir piyasa yapısını sürdürülebilir kılmayı ve fiyat istikrarına katkı sağlamayı hedefliyoruz. Stokçuluk ve fahiş fiyata karşı önlemleri arttırdık. Gayretimizi kararlılıkla sürdürüyoruz. Vatandaşlarımızı mağdur edenlere fırsat vermeyeceğiz” dedi. Ömer Bolat, “İhtiyaç duyulan düzenlemeleri gecikmeksizin hayata geçiriyoruz. Kontrollerimizi orta vermeden sürdürüyor ve düzenlemeleri ihlal edenlere gereken idari yaptırımları uyguluyoruz” diye konuştu.

Fiyatların piyasa dışı düzeneklerle belirlenmesine dönük faaliyetleri caydırıcı kontrol faaliyetleriyle aralıksız sürdürdüklerini vurgulayan Ticaret Bakanı Bolat, “Yürütülen bu kararlı siyasetle birlikte fiyat anormalliklerinin ortadan kalkacağı görülecektir” biçiminde konuştu.

Bakan Prof. Dr. Bolat şunları söyledi:

“Halihazırda Bakanlığımızda eser güvenliği kontrolü hedefiyle 92 Ticaret Denetmeni Yardımcısının alımı ile ilgili süreç devam etmektedir. Bunun yanında gündemin birinci sıralarında yer alan haksız fiyat, stokçuluk ve fiyat etiketi kontrolleri ile misyonlu olan 81 Ticaret Vilayet Müdürlüğümüzde 2218 işçimiz bulunmakla birlikte bilhassa yapılan kontrollerin aktiflik ve caydırıcılığının artırılması kontrollerden beklenen sonucun alınabilmesi için, kontrol çalışanı sayısının arttırılması tarafında çalışmalarımız devam etmektedir.”

İHRACATI ARTIRAN İTHALATI AZALTAN SİYASET

Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, proaktif bir yaklaşımla elimizdeki ticaret siyaseti setleri ve ticari diploması kanallarını kullanarak dış ticarete dönük değerli adımlar attıklarını ve kelam konusu faaliyetleri ithalatı azaltan ve ihracatı artıran bir siyaset haline getirdiklerini bildirdi.

İhracata dayalı bir büyüme sağlamak emeliyle ihracatçının yanında olduklarını lisana getiren Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, “İhracata birinci hazırlıktan, pazarlama kabiliyetlerinin geliştirilmesine, markalaşmadan, yüksek katma pahalı eser ihracatına kadar takviyelerimiz sürecek” dedi.

“Türkiye Yüzyılı Vizyonu doğrultusunda, Bakanlık olarak gündemimizin birinci sırasında ‘2028 İhracat Vizyonu’ yer almaktadır” diyen Bakan Bolat şöyle konuştu: “Hedefimiz 400 milyar mal ihracatı ve 200 milyar dolar hizmet ihracatını yakalamak, ’lerin ihracattaki hissesini yüzde 40’a, orta yüksek ve yüksek teknolojili ihracatımızın hissesini yüzde 50’ye taşımak ve hâlihazırda genel ihracatımız içinde yüzde 1,5 olan e-ihracat hissesini ise 2030 yılında yüzde 10 düzeyine ulaştırmaktır.”

Prof. Dr. Ömer Bolat, ithalat bağımlılığının azaltılmasının tek yolunun yerli üretimin artırılması olduğu şuuru içerisinde, ülkede üretimi mümkün ve uygun olan eserlerin üretiminin artırılabilmesi için, öteki Bakanlıkların çalışmalarıyla uyumlu bir şekilde, Ticaret Bakanlığı uhdesinde bulunan politika araçlarını faal bir şekilde kullandıklarını kaydetti.

Ticaret Bakanı Bolat, “İhracatımızı artırmak ve ihracata dayalı bir büyüme sağlamak emeliyle Bakanlık olarak tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda, ihracata birinci hazırlıktan, pazarlama kabiliyetlerinin geliştirilmesine, dış pazarda tutunup markalaşmadan, yüksek katma pahalı eser ihracatına kadar verdiğimiz dayanaklar sayesinde ihracatçılarımızın yanında olmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir