Cumhurbaşkanı Erdoğan Haniye’yi kabul etti

ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ile Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde bir ortaya geldi.

İletişim Başkanlığı’ndan aktarılan habere nazaran görüşmede İsrail’in Gazze başta olmak üzere Filistin topraklarına yönelik atakları, insani yardımların Gazze’ye kâfi seviyede ve kesintisiz ulaştırılması için yapılması gerekenler, bölgede adil ve kalıcı barış süreci ile ilgili hususlar ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Türkiye’nin milletlerarası toplumun dikkatini Filistinliler’e uygulanan zulme çekmek için diplomatik çabalarını sürdürdüğünü ve vahşetin son bulması ile acil kalıcı ateşkes muhtaçlığının her fırsatta vurgulandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in Filistinliler’e uyguladığı zulmün bedelini kesinlikle bir gün ödeyeceğini, Türkiye’nin her tabanda Gazze’ye yönelik katliamları anlatmaya devam edeceğini, tüm uğraşların bölgesel barışın anahtarı olan bağımsız Filistin Devleti’nin kurulması ve bölgeye kalıcı huzurun gelmesi için sarf edildiğini söz etti. Bu süreçte Filistinliler’in birlik içinde hareket etmesinin hayati ehemmiyete sahip olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’e verilecek en güçlü karşılığın ve zaferin yolunun birlik ve bütünlükten geçtiğini ve milletlerarası kamuoyunu yanlış yönlendiren İsrail’e karşı Filistin’in haklı davasının ve gerçeklerin daha çok anlatılması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, yaşanan acıları bir nebze dindirebilmek için Türkiye’nin Filistin’e yönelik insani yardımlarını sürdürdüğünü, bugüne kadar 45 bin tondan fazla insani yardımın bölgeye sevk edildiğini, ticarete getirilen kısıtlamalar dâhil, İsrail’e yönelik bir dizi yaptırımın hayata geçirildiğini de belirtti.

İsrail ile İran ortasındaki tansiyonları de kıymetlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşananların İsrail’e yer kazandırmaması gerektiğini, Batı’da İsrail’in taarruzlarını sorgulayan havanın dağılmaması için dikkatleri tekrar Gazze’ye çekecek çalışmalar yapılmasının ehemmiyetini vurguladı.

Bu ortada Heniyye’ye İsrail atağında şehit düşen çocukları ve torunları için başsağlığı dileklerini de ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmesine; Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Millî İstihbarat Teşkilatı Lideri İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Dış Siyaset ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sefer Turan eşlik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir