Sağlıklı beslenme demans riskini azaltıyor!

İSTANBUL (İGFA) – Sağlıklı beslenme sahiden de daha düşük demans riskiyle bağlıdır ve bilişsel sıhhat üzerinde olumlu bir tesire sahip olabilir. Araştırmalar, bireyler hayatlarının ilerleyen periyotlarında daha sağlıklı bir diyet benimsemeye başlasalar bile, muhakkak beslenme tertiplerinin demans gelişme riskinin azalmasıyla temaslı olduğunu göstermiştir. Çalışmalar, her iki diyeti de en yakından takip eden bireylerin, etmeyenlere kıyasla demans riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir. Örneğin, bu yıl BMC Medicine’de yayınlanan ve 60.000’den fazla bayan ve erkek üzerinde yapılan dokuz yıllık bir çalışmada Akdeniz tarzı beslenen bireylerde bunama riskinin yüzde 23 daha düşük olduğu görülmüştür.

Demans riskinin azalması ile ilişkilendirilen sağlıklı bir diyetin temel bileşenleri şunlardır:

Meyve ve Sebzeler: Meyve ve sebzeler açısından varlıklı bir diyet, beyin sıhhatini destekleyen temel vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sağlar.

Çilek: Tüm meyveler güçlü antioksidan bileşikler olan flavonoidler içerir. Neurology’de yayınlanan büyük bir 2021 çalışması, en yüksek flavonoid alımına sahip bireylerin, daha az flavonoid bakımından güçlü yiyecekler yiyenlere nazaran bilişsel fonksiyonlarında bir düşüşü kendi kendilerine bildirme mümkünlüğünün yüzde 19 daha düşük olduğunu buldu. Bilhassa çileklerin beyin hücrelerini ziyanlı oksidatif gerilimden koruduğunu ve hafızayı güçlendirmeye yardımcıdır. (Çay ve bitter çikolatada da flavonoidler bulunmaktadır.)

Sağlıklı yağlar: Avokado, zeytin, fındık, tohum ve zeytinyağı üzere besinlerde bulunan tekli ve çoklu doymamış yağlar, Alzheimer hastalığı için risk faktörleri olan kalp hastalığı ve felce karşı muhafaza sağlar. Deniz eserlerinin yanı sıra ceviz, chia ve keten tohumlarında bulunan bir çeşit çoklu doymamış yağ olan Omega-3 yağ asitleri beyin yaşlanmasını yavaşlatabilir.

Yumurta: Yumurta sarısı, hafıza ve öteki beyin işlevleri için değerli bir besin olan kolin açısından zengindir. American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan ve yaklaşık 500 erkeği kapsayan 2019 tarihli bir çalışmada, fosfatidilkolin ismi verilen bir cins kolinin günde her 50 miligram alımı, bunama riskinde yüzde 10’luk bir düşüşle ilişkilendirilmiştir. Erkeklerin diyetindeki ana fosfatidilkolin kaynağı yumurtadır. Büyük bir yumurtada 168 mg kolin bulunur ve bunun yaklaşık yüzde 70’i fosfatidilkolindir.

Fasulye: Baklagiller lif açısından zengindir. (Pişmiş) fincan başına mercimekte 16 gram, nohutta yaklaşık 13 gram ve barbunyada 11 gram vardır. (Günlük paha 28 gramdır.) American Journal of Medicine mecmuasında 2022 yılında yaşlı beşerler üzerinde yapılan bir çalışmada, lif alımı arttıkça bilgi sürece, dikkat ve hafızayı ölçen bir beyin işlev testindeki puanların da arttığı bulunmuştur. (Meyveler, sebzeler ve tam tahıllar öbür düzgün lif kaynaklarıdır.) Kâfi lif almak tıpkı vakitte sağlıklı bir kiloyu korumanıza yardımcı olur, kan şekeri düzeylerini istikrarlar ve kalp sıhhatini güzelleştirir, bunların hepsi bilişsel sıhhatle ilişkilidir.

Sağlıklı beslenmenin demans riskini azaltmaya yönelik kapsamlı bir yaklaşımın yalnızca bir bileşeni olduğunu belirtmek gerekir. Fizikî aktivite, zihinsel ikazım ve toplumsal iştirak üzere başka faktörler de bilişsel sıhhatin korunmasında kıymetli rol oynar.

Daha sağlıklı bir diyete başlamak ve beyin sıhhatini desteklemek için olumlu ömür üslubu değişiklikleri yapmak için hiçbir vakit geç değildir. Ömrün ilerleyen devirlerinde bile, bu değişiklikler bilişsel fonksiyon üzerinde yararlı bir tesire sahip olabilir ve potansiyel olarak demans gelişme riskini azaltabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir