Yunan bakan aylar sonra açıkladı… Dendias’tan dikkat çeken Türkiye mesajı

Ege’deki yüksek tansiyon yerini dostluk rüzgarına bıraktı.

Yıllardır inişli çıkışlı devam eden Türkiye-Yunanistan alakaları, Türkiye’nin yaşadığı büyük sarsıntı felaketi ve Yunanistan’da yaşanan tren faciası sonrası karşılıklı uzatılan yardım eli ile daha ölçülü bir sürece girdi.

Karşılıklı yardımlar sonrası Ankara – Atina ortasındaki buzlar erimeye devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO doruğunda Miçotakis ile gerçekleştirdiği görüşme ve bakanlar seviyesindeki temaslar ikili bağlantılardaki olumluya ilerlemenin en net örneği oldu.

Ta Nea gazetesine konuşan Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias yeni periyoda ilişkin soruları yanıtladı.

Savunma Bakanı Yaşar Güler ile yaptığı görüşmeyi pahalandıran Yunan bakan ‘Sayın Güler’le görüşmemiz bir tanışma toplantısıydı, muhakkak hususlarda yahut İtimat Artırıcı Önlemler üzerine genel bir tartışma toplantısı bile değildi’ dedi.

Dendias açıklamasında ‘Türk mevkidaşımla görüşmemdeki nitekim uygun atmosfer, elbette rehavete göz yumulduğu manasına gelmiyor’ sözüne de yer verdi.

Bir önceki hükümette Dışişleri Bakanı olarak görev alan Dendias bu devirde Çavuşoğlu ile olan bağlantısına dikkat çekti ve şu değerlendirmede bulundu;

‘Aynı fikirde olmamamız gerekse bile, muhatabımla dürüst bir ilgi kurmak isterim. Evvelki bakanlık dönemimde kanıtladığım üzere, dürüst şahsî münasebet kıymetli bir rol oynar ve bilhassa sıkıntılar olduğunda iki Bakan arasındaki doğrudan iletişime katkıda bulunur.’

Yunan bakan o dönem ile ilgili aylar sonra itiraf üzere bir de açıklamada bulundu.

Dendias ‘Çavuşoğlu Bey ile en ufak bir açıklama yapmadan kritik anlarda görüştük’ dedi ve diplomasinin ve ikili alakaların ehemmiyetine vurgu yaptı.

İki bakanın eforları Ankara – Atina sınırındaki olumlu havanın oluşmasında büyük rol oynamıştı.

MİÇOTAKİS’TEN TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR

Öte yandan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Türkiye’nin Atina’daki orman yangınlarıyla uğraş kapsamında gönderdiği 2 adet yangın söndürme uçağı ve 1 adet yangın söndürme helikopteri için teşekkür etti.

Miçotakis, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu tabirlere yer verdi;

‘Orman yangınlarıyla çabamızda bize yardımcı olması için 2 yangın söndürme uçağı ve bir adet yangın söndürme helikopteri gönderen Türkiye’ye şükranlarımızı sunarız. Teşekkürler Türkiye.’

YUNANİSTAN’A TÜRKİYE’DEN YARDIM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü envanterine kayıtlı 2 adet Yangın söndürme uçağı ve 1 adet yangın söndürme helikopterinin uçuş takımlarıyla birlikte Yunanistan’a gönderileceği duyurulmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir